هاتف

وبلاگ شخصی هاتف

۱۳ دلیل برای اینکه - فصل یکم

 

با سریال معمولاً میانه خوبی ندارم.چون وقتی شروعش می کنم برام سخته که قسمت بعدی رو بگذارم چند روز دیگه ببینم. برای همین اعصابم به هم می‌ریزه و عموماً سریال دنبال نمی‌کنم .اما ۱۳ دلیل برای اینکه فرق داشت. چیزی که ابتدا من رو قانع کرد که این سریال رو ببینم کم بودن تعداد قسمت های این سریال بود . به طوری که میانگین گرفتم و متوجه شدم اگر ۱۳ قسمت یک ساعت و نیم هم باشه میشه دیدش در یک روز و زیاد وقتی ازم نمیره. بعد متوجه شدم که این سریال در اصل دو فصله که مجموعه ۲۶ قسمت فیلم یکساعته است . خب همین به نوعی من رو قانع کرد که این فیلم رو ببینم. از طرفی مطالعه کتاب ۱۳ دلیل برای اینکه برای من کمی خواندنش سخت بود . شاید ترجمه ایراد داشت . نمی دانم ولی حس می کنم اونطور که باید متوجه نشدم . ولی با دیدن فیلم کامل محتوا برام روشن شد .

!خطر لورفتن داستان!

داستان جذابی نبود. خودکشی کردن یک دختر قطعا نمی تونه داستان جذابی باشه و آدم با هیجان دنبالش کنه. قطعا از ابتدای داستان یک غم بزرگی وجود داره چون شخصیت اصلی داستان که هانا باشه عملا در داستان نیست و مرده . خودش رو کشته . ۱۳ نوار که ۱۳ دلیل خودکشی کردن یک دختر از زبان خودش هستند . کاری که آدمها باید بکنند اینه که نوار رو گوش بدهند و بعد اون رو به نفر بعدی بدن. هر نوار متعلق به یک شخصه. شخص یک نوار رو دریافت می کنه. از شماره یک که خودشه گوش می کنه تا شماره ۱۳. بعد که نوار ها تموم شد اون رو به شخصی میده که توی نوار شماره دو ست . و شخص شماره دو بعد از گوش دادن اون رو تحویل شخص شماره سه میده و تا در نهایت به شماره ۱۳ میرسه . هانا بیکر در هر نوار در مورد هر شخص توضیح داده و گفته که چرا رفتار اونها باعث شده که هانا احساس پوچی کنه و در نهایت خودش رو بکشه . قصد ندارم فیلم رو نقد فنی کنم چون سوادش رو ندارم ولی حداقل می تونم در مورد فیلم حرف بزنم .

ما آدم ها زیادی درگیر زندگی های خصوصی خودمون شدیم . خیلی درگیر خودمون شدیم و شاید خیلی خودخواه هم شدیم. همین باعث میشه که خیلی چیزهای کوچیکی رو نبینیم. این روزها افسردگی یکی از مهمترین بیماری بشریته که حتی سازمان بهداشت جهانی در مورد آمار وحشتناک اون ابراز نگرانی و هشدار داده و نکات و مطالب زیادی رو منتشر کرده تا با این بیماری مبارزه بشه . از پوسترهای "بیا حرف بزنیم" تا کلی ویدیو و برنامه های مختلف. این روزها خیلی ها از این بیماری رنج می برند و افسردگی و عدم اعتماد بنفس و عدم توجه دیگران و حالات روحی بد انسان رو به خودکشی نزدیکتر میکنه . شخصی که مشکلات زیادی داره ولی افسردگی نداره احتمال خودکشی اش کمتر از شخصی است با مشکلات زیاد به علاوه افسردگی .

گاهی وقت ها اطرافیان ما سعی می کنند با ما ارتباط بگیرند ولی ما واقعا حواسمون نیست که داریم چه کار می کنیم . یادمون میره که کسی که افسردگی داره هرگز نمی آد و اون رو فریاد بزنه . کارهای کوچیک و خشونت در جاهای مختلف اجتماع و طرد شدگی حال آدم ها رو بدتر می کنه و اونها احساس تنهایی و بی کسی بیشتری رو شاهد میشن.مهم نیست اون آدم چه کارهایی می کنه. قضاوت کردن خیلی راحته . حتی برای بدترین انسان جهان خودکشی یک عمل بسیار دردناکه و هیچ کس لایق این نیست که به شرایطی برسه که به زندگیش پایان بده . همه آدم ها زیاد قوی نیستند . گاهی وقت ها حواسمون به این ها پرت میشه و کار خودمون رو می کنیم و این اتفاقات جمع میشن و جمع میشن تا در نهایت تبدیل به یک فاجعه و شنیدن خبر مرگ اونهم به علت خودکشی میشن .

خیلی ها نقد کردن که توی امریکا همش مهمونی و عرق و کثافت کاریست و منشا این مشکلات رو این مهمونی ها دیدن و این روابط پیچیده دوستی در صورتیکه ما در ایران خودمان هم همچین برنامه هایی نداریم ولی در دبیرستان ها خودکشی هم کم نداریم. بررسی کردن مساله عمیقی به خودکشی با نگاه های سطحی و عوامانه اصلا صحیح و کارشناسی نیست .

این فیلم ها ساخته میشن تا به ما بگن گاهی چیزی که حتی فکرش رو نمی کنیم داره اتفاق می افته و ما هرگز نمی بینیم و وقتی متوجه میشیم که دیگه خیلی دیر شده . گاهی نگفتن یه جمله٬ گاهی نزدن یک حرف٬ گاهی وقت نذاشتن٬ گاهی درک نکردن٬ گاهی ندیدن و گاهی برخی رفتارها باعث میشه که آدم های درگیر ناراحتی و افسردگی فشار تحمل کنند و ما بقی اطرافیان اون آدمها حتی نفهمن که حال اون آدم چه قدر می تونه وخیم باشه . چه قدر نیاز به کمک داره و چه قدر باید براش انرژی گذاشت .

دیدن این فیلم رو پیشنهاد می کنم برای همه آدما تا شاید یاد بگیرن که نذارن خیلی دیر بشه . و نتونن کاری که کردن رو جبران کنند . گاهی وقت ها پیوستن اتفاقات باعث به وجود اومدن رویداد های جدیدی میشن .باید جدی تر دوست داشته باشیم و جدی تر همدیگر رو ببینیم . سعی کنیم و سعی کنیم . در ظاهر شخصی که خودکشی کرده خودش مجرمه که خودش رو به قتل رسونده . ولی در این فیلم ما یاد میگیریم که چطور سیزده نفر دست به دست هم می دهند و این قتل رو فراهم می کنند .

قاتل خاموش نباشیم

 

* این پست نسخه صوتی نخواهد داشت . کیفیت تصویر به علت ایراد مرورگرافت کرده . اگر با فایرفاکس امتحان کنید شاید تصویر واضح تری را مشاهده کنید . موافق بودید همرسانی فراموش نشه.

ااا اینو پدر من چند وقت پیش همش رو دید . می‌گفت سریال خوبی هست .
سریال خوبی که هست . 
حرفی توش نیست . باید همه ببینن تا یاد بگیرن تا نذارن خیلی زود دیر بشه
راستی ایمیلتم زود به زود چک کن 😤😤
ایمیل من همیشه روی مرورگرم بازه . یعنی هر سری کامپیوتر روروشن میکنم ایمیلم هم بازه
راستی اینم میزکارم در اوبونتو :
http://bayanbox.ir/view/7951297043061078145/Workspace-1-003.png
یونیتی نصب کردی؟
یا تم؟
چون اوبونتو از این نسخه به بعدش از رابط کاربری گنوم استفاده می کنه . برای همین تعجب کردم
این برای قبل بروز رسانی هست ، اره تم نصب کردم ، توی نسخه جدید اخرین ورژن اوبونتو یک ابتکار رو از فدورا کش رفته :دی
کش نرفته
کنونیکال تصمیم گرفته که از این به بعد از یونیتی استفاده نکنه و توی این نسخه لینوکس از گنوم برای رابط کاربری استفاده کرده و خب گنوم روی فدورا و ردهت بود.
فکر می کنم کار درستی هم کرد .
به نظر من فصل اولش خیلی بهتر از فصل دوم بود...
ولی نمیدونم چرا حس خودکشی تو ی آدمو خیلی بالا میبرد...ینی من بخاطر هر قسمتش کلی گریه کردم...و شاید بعضی وقتام لازم نیست بعضیا ببیننش چون یکن افسردگی میاره.
لازمه همه ببیننش
خود فیلم یک اخطار داره . نوشته اگر مریضی روحی دارین حتما در کنار کسی این فیلم رو ببینید!
تنهایی این فیلم رو نبینید
ولی همه می توننببینن و اون هایی که مشکل دارن می تونن در کنار کسی ببینن . اینکه فیلم غمناکی بود کنار. اینکه یاد گرفتیم حواسمون خیلی بیشتر به آدما باشه خیلی مهمه . گاهی وقت ها خیلی ساده و الکی و زود دیر میشه!
و دیگه جای جبران پیدا نمیشه!
پس واجب شد این سریال رو هم دانلود کنم ببینم...با حرفاتون

کاملا موافقم...افسردگی علت بیشترش فشارایی که مال قبل ترها

بوده و به مرور خودش رو نشون میده...

تقریبا چهل روز پیش یه اقا پسر بیست و چند ساله نزدیک خونه ما

به خاطر عشقش به یه دختر و مخالفت خونوادش برای ازدواج با این

دختر خودش رو دار زد تو پارکینگ خونشون...

چقد متاثر شدم وقتی شنیدم...به همسرم گفتم کاش اون اقا پسر قبل

از اینکه دست به چنین کاری بزنه به مشاور مراجعه میکرد..
گاهی وقت ها مشاورکافی نیست . مشاور خیلی مهمه و اگر کارشو بلد نباشه ممکنه فاجعه بار بیاد!
از طرفی شخصی که خودش مریضه این فکر رو نداره . که بره پیش مشاور . احساس بدبختی می کنه و فکر می کنه حتی مشاور هم کاری از دستش بر نمیاد
پس ....
من این کتاب رو چند ماه قبل خوندم ،شرایط روحی بدی داشتم،بعد از تموم شدنش ترسیدم ،ترسیدم از اینکه خودکشی کنم .... کلا افسردگی ندارم ،زندگیم عادیه ممکنه یه کم افسرده خو باشم ولی افسرده نیستم قطعا.
اتفاقا فیلمش رو هم دانلود کردم که ببینم ولی حوصله ام سر رفت اصلا نمیدونم کجا گذاشتمش...
کاش یه وقتایی که تحت فشاری اطرافیان درکت کنن به جای اینکه نمک روی زخمت بپاشن
از این جهت خب متاسفانه محیط ما خیلی ضعیفه.
افسردگی درجه هایمختلفی داره و بعضی ها خفیف بهش دچار هستن و بعضی ها نه .
فیلمش رو بهت پیشنهاد می کنم ببینی و یک پیشنهاد دیگری هم دارم اگر فضولی نباشه اینه که وقتی که وارد وبلاگ من شدیو خواستی نظر بدی روی دکمه وارد شوید بزن تا بتونی راحت با حساب خودت نظر بدی
نیازی نیست وارد بشی . فقط روی اون دکمه بزنی مشخصاتت میاد
منم فصل یکش رو پارسال دیدم اما فصل دو رو هنوز ندیدم و دلم میخواد ببینمش
روند داستان از قسمت سه تا شش هفت یکم کند و تکراری میشه اما کلا دوستش داشتم
قسمت آخرش خیلی من رو اذیت کرد . خیلی خیلی خیلی ...
برای معرفیش سپاس⚘⚘
شاید در اینده وقت و فرصت کافی برای دیدنش داشته باشم.. یه زمانی خیلی وقتمو برای دیدن سریال و فیلم میگذاشتم چون وقتم ازاد بود.. الان کتابشو دارم.. شاید اول کتابشو منم بخونم و اگر فرصت کردم بعد سریال و ببینم.. 
اگر بتونی ترجمه خوبش رو گیر بیاری خیلی خوبه . بخونش . من پیشنهاد می کنم بهت
دقیقا من هم به همین علت شما کم سریال دنبال می کنم
مگر این که انقدر همه ازش تعریف کنن و تمام قسمت هاش اومده باشه که بعد من شروع کنم به دیدنش 😁
خیلی جالبه . توی این مساله شکل همیم .
منم باید همه قسمت هاش اومده باشه تا شروع کنم :)))
اعصابم بهم میریزه . نمی تونم بین قسمت ها فاصله بندازم .
به نظرم سریالی خوبه که قسمت هاش به هم ربط نداشته باشن
شما کتابی که خوندین ترجمه چه کسی بود؟ 
من از اپ فیدیبو کتابو تهیه کردم مترجم الان یادم نیس.. اگر مترجم یکیه من یه نسخه دیگه به ترجمه شخصی دیگه رو بگردم ببینم میتونم پیدا کنم..
اگر ازفیدیبو گرفتی همون ترجمه است .
یه کاری کن . بخون اول ببین می تونی بفهمیش یا نه . اگر می تونی بفهمیش که اوکیه . اگر نه پولتو دور ریختی متاسفانه و باید یک ترجه دیگه شوبخری
اره منم از فیدیبو گرفتم..
مگه بعد این یکی کتابی که الان دارم میخونم بخونمش ببینم چطوره.. 
بازم ممنونم برای توضیحاتت
بسیار عالی :)
برام جالبه که یه مدت همه یه سریال رو دنبال می کنن و ازش صحبت می کنن، فقط نمیدونم چطوری دسترسی پیدا میکنن به این سریال ها :)
به نظرم ایده ی اولیه قشنگه، اگر اینجوری بهش فکر کنیم که شاید خیلی ها با دیدنش می تونن بیشتر به رفتار و برخوردشون با اطرافیان دقیق بشن و اشتباه های شخصیت های داستان رو تکرار نکنن.
خوب و روان تحلیل کردین خوشمان آمد:)
اونایی که داخل ایرانن معمولا از سایت های فیلم و سریال دانلود می کنند یا ازتورنت استفاده می کنند
ولی من از نت فلیکس دیدم :)
یه وی پی ان بگیر و یک حساب ماهانه نت فلیکس و به کلی فیلم دسترسی پیدا کن:)
صرفا نه اشتباه افراد داستان بلکه کلا به رفتارشن دقیق بشن و بدونن دارن چه کار می کنن
ای کسانی که نسخه فیدیبو دارید ،اگر قبلا گرفتید کتابو پاک کنید دوباره دانلود کنید کتاب جدیدی که گذاستن خوانایی روانی داره .منم تو فیدیبو خوندم
امتحان می کنم ببینم درست میشه یا خیر
دوباره نیخونم
زیاد شنیدم اسم فیلمشو ولی ندیدم کتابشم نخوندم باید ببینم ..ممنون ار معرفی :)
ممنونم از نظز
من دیروز فصل دومش رو تموم کردم و واقعا درگیر کرد
در واقع فصل دومش خیلی خیلی بیشتر درگیرم کردم
اولین سریالی بود که نشستم نگاه کردم و تمومش کردم،من هرچقدر فیلمباز هستم همونقدر سریال نمیبینم.
.به نظرم صرف خودکشی نیست روابط پیچیده ای که بین ما آدمها هست احساساتمون،تغییرات شخصیتی ای که در مدت کوتاه و فقط بخاطر رخداد ها یپیرامونمون اتفاق میوفته رو خیلی ملموس  و واقعی به تصویر کشیده بود.
من فصل دوم رو بیشتر دوست داشتم چون اون شخصیت پردازی سیاه و سفید فصل اول توش نیست و شما خیلی راحت نظرتون درباره ادما عوض میشه همونطور که تو دنیای واقعی این اتفاق به سادگی میوفته.
به نظرم اگر کسی درگیر هرکدوم از مشکلات روحی اجتماعی مطرح شده در سریال هست میخواد این سریال رو ببینه باید تاکید بشه که کامل ببینه و در موردش در یک گروه دوستانه صحبت کنه.
این اتفاقایی که در این فیلم واسه بچه های‌دبیرستانی میوفته تو جامعه ی ما بیشتر در سالهای ابتدایی دانشگاه گریبانگیر جوانهای ما میشه و کاملا هم در جامعه ی ما نمود داره.به وضوح و متاسفانه هر روز شدیدتر از دیروز.
بسیار عالی. من هنوز تو قسمت ۴ فصل دومم
از چه نظر درگیر شدی؟
آره سال های اول دانشگاه این خشونت ها اتفاق میفته متاسفانه دقیقا مانند اون دبیرستان .
باید بیشتر و دقیق تر بهش نگاه کرد.
کلاً یکی از دلایل اینکه سریالی نیستم همینه، حوصله فصل های بعدی رو ندارم. اما این فیلم، چون تعداد فصلاش کمه شاید به طرفش خیز برداشتم :)
ممنون
منم به همین دلیل دیدم .
پیشنهاد می کنم ببینید
منم دقیقا اینطورم که همه رو باید یه‌جا ببینم. بعد فکر کردم این فقط دو فصله. واسه همین شروع کردم دیدن که فهمیدم سه فصله و فصل سومش احتمالا می ۲۰۱۹ میاد.
دو فصلش رو تو دو روز دیدم! آخرین باری که یه فیلم تونسته باشه انقد درگیر و متأثرم کنه رو اصلا یادم نمیاد. خیلی سنگین بود... خیلی. بخصوص قسمتای آخرشون ( هم فصل یک هم دو). خیییییلی اذیت شدم. سابقه نداشت هیچوقت. ینی اصلا یه حس متفاوتی داشت نسبت به بقیه فیلم و سریالای امریکایی . 
ولی خیلی خوش‌ساخت و قوی‌ بود. بازیاشونم که خیلی خوب بود. ببخشید... خیلی حرف زدم
آره . سریال سنگینی بود . می ۲۰۱۹ که نزدیک یک سال دیگست (حالا چند ماه کمتر). اوف
گول خوردیم پس ظاهرا :|
لعنتی!
سریال سنگینی بود . من هم موافقم . خیلی اذیت شدم
سلام،

یکی دیگر از روش های ضد افسردگی، ترک عادات گذشته است !!! خیلی سخت است اما نتیجه اش جالب!
:)
متوحه نشدم
سه شنبه ۲ مرداد ۹۷ , ۰۹:۴۸ منتظر اتفاقات خوب (حورا)
بعد از دیدن فصل اولش میخواستم یه پست بگذارم برای گفتن سیزده دلیل برای زندگی! بعد فکر کردم چرا سیزده تا؟ همون یک دلیل برای زندگی کافیه!

به نظر من یک دلیل اصلی برای زندگی کردن
و یک دلیل اصلی برای مردن کافیه . نیازی نیست سیزده تاباشه .
همه از علت مرگشون نوار ضبط نمی کنند متاسفانه!
خیلی تو وبلاگ ها در مورد این سریال خوندم
البته من سریال بین نیستم
ولی خب نظرات مختلف باعث شده تردید داشته باشم که آیا ببینمش یا نه :)
فکر کنم صبر کنی تا ۲۰۱۹ که فصل سومش بیاد و تموم شه بعد ببینش :|
مرسی که نظر دادی بهم آسوکا
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


راستی این رو هم بگم که اینجا به جز آدرس خودش از آدرس زیر هم در دسترسه :
blog.hatefix.ir
لینک‌های مفید و دوستان
تبلیغات
کریتیو کامنز و حق نشر
Creative Commons License
Designed By Erfan Powered by Bayan