هاتف

وبلاگ شخصی هاتف

رسانه که نه جهنم

این روزها همه مون داریم حسابی بمباران خبری میشیم . با اومدن اینترنت هزاران رسانه سر از تخم مرغ در آوردن و به راحتی می تونن شما رو به راهی هدایت کنن . در گذشته کلا چاپ کاغذ هزینه بر بود و داشتن کانال تلوزیونی از تجهیزات ضبط و پخش و تدوین و دکوپاژ و.. بگیرین تا هزینه ارسال به ماهواره و در نهایت اجاره ماهواره و پخش محتوایی که می خواستن . این برای رسانه های تصویری بود و رسانه های نوشتاری با قیمت کاغذ و هزینه صفحه آرایی با کامپیوترهای قدیمی و کلی نویسنده هم هزینه زیادی برمیداشت تا درنهایت میشد یک روزنامه یا مجله . برای اولین بار به یکی از شعبه های همشهری محله رفتم و متوجه شدم که یک نشریه مجله چه قدر پرسنل داره و برای چاپ چه هزینه هایی میشه . و شما حساب کنین که در گذشته چه قدر بوده و امروزه با آمدن دستگاه های چدید تر چه بسا هزینه های چاپ و درنهایت پخش یک روزنامه یا مجله پایین آمده .

نمی خوام خیلی به گذشته بپردازم . همه ما به اینترنت متصل هستیم و در بدترین حالت با پرداخت ماهانه سی هزار تومان می تونیم به این سیستم وصل بشیم و این روزها هم همه گوشی داریم و اگر شما دارین این پست رو می خونین پس یعنی اینترنت دارین! آمدن اینترنت باعث شد که بسیاری از رسانه هایی پدید بیان که درنهایت به شبکه تلوزیونی برسند . البته نیازی هم نیست که یک رسانه به شبکه تلوزیونی برسه . گاهی وقت ها از همین اینترنت می تونه کار خودش رو انجام بده . خطری که دقیقا در کمین ماست .

همه ما اینستاگرام و توییتر و وبلاگ و وبسایت و یوتیوب و آپارات و همه این سرویس ها رو دنبال می کنیم . در کنارش به روزنامه ها نگاهی می اندازیم و گاهی به تلوزیون از بی بی سی بگیر تا بیست و سی نگاه می کنیم . پس ببینید ما چقدر مهم شدیم که این همه رسانه دارن شب و روز برای اینکه ما به سمت حقیقت حرکت کنیم و درنهایت بفهمیم که دور و اطرافمون چه خبره دارن هزینه می کنن و زحمت می کشن . از همین جمله من باید بوی قضیه رو بفهمین .

نه که تازگی ولی دوست دارم امروز و توی این پست که میشه به تازگی در موردش صحبت کنم . متوجه شدم توی برخی از کشورها هزینه رادیو و تلوزیون وجود داره . شما با داشتن هر دستگاهی که قابلیت پخش داره ( به غیر از موبایل و لپ تاپ و تبلت و مانیتور ) باید هر ماه مبلغی بسته به اون کشور بپردازید یا می توانید این مبلغ رو به صورت کلی درسال پرداخت کنین که بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در نوسانه . وقتی که علت چنین چیزی رو می پرسی پاسخ می دن که همه رسانه ها آزادن ولی هزینه هایی که دارن باعث میشه که برای جبرانش اسپانسر بگیرن و همین اسپانسر یعنی تغییر خط مشی . یعنی کد زن روی محتوا به طوری که اسپانسر براش بیارزه کلی پول بریزه توی اون شبکه

اگر بگیم تلوزیون رو آبونه می کنیم و به اون شبکه باید پول پرداخت بشه خب خیلی ها این کار رو نمی کنن و شبکه ورشکسته میشه . پس می آن هر سال مبلغی رو به عنوان سرویس پخش رادیو تلوزیونی از هر کسی که پخش کننده داره میگیرن و به حساب تلوزیون و رادیو واریز می کنن تا خود تلوزیون و رادیو هزینه خودش رو پرداخت کنه و اسپانسر نگیره . یعنی صد درصد رسانه آزاد باشه و هر کسی که استفاده کرد بتونه اخبار رو واقعا بی طرف دنبال کنه . این همین خطریه که شاید این روز ها من رو وا داشته که به هیچ کسی اعتماد نکنم و پیام های گروه های تلگرامی و فیسبوکی که داخلشون عضو هستم رو نخوانده رد کنم بره .

کانال های زیادی در تلگرام و صفحه های زیادی در اینستاگرام و.. در اصل دارن تلاش می کنن چون فکر می کنن شما گوسفندین و می خوان از شما استفاده کنند . البته واژه گاو بهتره یا گاوسفند که ترکیبشه . یا مستفیما شیرتون رو میدوشن و یا غیر مستفیم هدایتتون می کنن به یک مرتع خاص. خاصیت رسانه امروز دقیقا همین چیزیه که توی این پست سیاهه کردم . این روزها حق و حقیقت گم شده و آدما باید خودشون بیفتن دنبال حقیقت و چشم بسته هرچیزی رو که دیدن نگن چشم . چیزی که امروز داره اتفاق می افته .

رسانه به راحتی به افکار ما جهت میده . همین پست وبلاگ می تونه سم باشه . من می تونم از یک سرویسی پول گرفته باشم تا یک خبرگزاری خاصی رو بزنم ولی پست من آزاده و من میگم هیچ ٬ دقت کنید ٬ هیچ رسانه ای مورد اطمینان و اعتماد نیست . داخل توییتر مدتی هست فعالیت دارم و متوجه شدم چه کسانی که چه کارهایی پشت سر می کنند و در نهایت در تایم لاین چه افکاری رو به چه سمت هایی می برند . هر کسی اسپانسر خودش رو داره . می تونه یک خبرگزاری بزرگ باشه و می تونه یک روزنامه باشه و یا می تونه وبلاگ یک وبلاگ نویس یا حساب توییتری یک خبرنگار باشه . روزی که ناگهان کلی توییت بی ربط در رابطه با یک کارخانه شد متوجه شدم که واقعا این روزها رسانه به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

رسانه امروز از اسپانسر پول میگیره تا شما رو به سمتی هدایت کنه که اسپانسر می خواد . اسپانسرش اگر شرکت گوشت فروشی باشه میگه در باره مضرات شکر حرف بزن . کارشناس بیار هر کسی هر مرضی گفت بگو شکره . رسانه آنقدر قدرتش رو داره که توی یک دوره یک ماهه بتونه از شیر یک ماده خطرناک بسازه و نوشابه گازدار رو مفید ترین نوشیدنی بکنه که هیچ کس به عمرش ندیده . رسانه می تونه یک شبه یک نفر رو ذلیل و فرداش عزیز و دوباره پس فرداش ذلیل کنه . رسانه می تونه همه رو جمع کنه و در یک روز خاص به لبه پرتگاه ببره و پرتابشون کنه به سمت دره .

ولی کیست که به سمت دره پرتاب نمیشه . کسی که چشم بسته در همه رسانه ها رو به خودش باز نکرده باشه . این روزها رسانه ها نمیان بگن نوشابه خوبه. آهسته آهسته طوری ذهن شما رو منحرف می کنن که خود به خود علاقه به نوشابه پیدا می کنین بدون اینکه خودتون بفهمید . به راحتی خط فکری شما رو تغییر میده و بهش هم مشروعیت میده . لطفا اگر دارین جناحی و دسته ای به این پست نگاه میکنین ضربدر این وبلاگ رو بزنین چون خود شما هم تحت تاثیر همین رسانه ها قرار گرفته اید . هیچ ارتباطی نداره . پس من صرفا کوبیدن بی بی سی و اعتماد به بیست و سی نیست . من پس از کسب این میزان تجربه و خواندن این همه مطلب که بهتره بهشون بگم مطلاق که هموزن باتلاق هم باشه بهتون میگم که بیست و سی و بی بی سی و صفحه فیس بوکی فلان و سایت خبری بهمان تحت نظر هر نوع تفکر فکری که باشه قابل اعتماد نیست!

رسانه به شما دروغ میگه ولی نمی آد این دروغ رو لخت بهتون بگه . آهسته آهسته هزارتان دیتا توی ذهنتون فرو می کنه که دورغه خود به خود توی ذعنتون ساخته میشه . برای مثال هاتف ماست فروشه . مستقیما نمی آد بگه هاتف بد است . اول میاد میگه ماست چاشنی خوبی نیست. بعد میگه ماست چربیش زیاده . بعد میگه ماست بند ها تخلف می کنن . بعد میگه اکثر ماست فروشها دزدن و دستمال کاغذی جای چربی ماست روی ماست می ذارن . بعد میگه هاتف ماست بندی خوبی داره . بعد شما طبق قاعده جبر و ضمیر ناخوداگاه با متصل کردن این جملات به نتیجه هاتف بد است میرسید! یعنی دروغ رو به شما نگفتن . کاری کردن که شما دروع رو خودتون نتیجه گیری کردین و به خودتون هم افتخار کردین که واو چه قدر زرنگ شدین و هاتف میشه بد این داستان و بعد فردا بگن هاتف را ترور کنین توی ذهنتون عادیه چون هاتف آدم بد داستانه . فردا بگن سایت هاتف رو ببندید . یا بگن یه مشت دزد ریختن وسایل های هاتف رو دزدیدن شما خوشحال میشین! چون هاتف الان بد داستانه.

خیلی هم به این سادگی نیست . من ساده مثالش زدم چون سواد و زرنگی این کار رو ندارم . هزاران روانشاس و حرفه ای این کار توی این شبکه ها نشسته اند و برنامه ریزی می کنن که به همین سادگی نباشه. چنان این کار رو نرم و عجیب انچام میدن که اصلا باورتون نشه . هیچ طرفی حق نیست .

سوال پیش میاد که چه کنیم؟

قدم اول اعتماد نکردن به هیچ رسانه ایست . قدم دوم خواندن چند طرفه خبرهاست . اگر خبر رو خبرگزاری نوشته جهت خاص داره جهت مخالفش رو هم مطالعه کنیم و مهم تر از همه مطالعات مون رو بالا ببریم و همه چیز رو راستی آزمایی کنیم . خبر میاد در چین آبی درست کردن که جای خاموش کردن آتش خودش آتش درست می کنه! شما گاهی با علم تون می تونین این رو راستی آزمایی کنین و متوجه بشین هیچ ابی آتیش درست نمی کنه . هرچه اطلاعاتتون بیشتر باشه و به اصطلاح عامی نباشین کمتر سرتون کلاه میره . منظور از این مطالعات خواندن خبرهای مشابه نیست . بلکه یادگیری علومه . و درنهایت با سرچ کردن حقیقت خبر رو پیدا کنین و خبرها رو سریعا تایید نکنین و قبول نکنین. این روزها رسانه پاک و تمیز وجود نداره و هیچ رسانه ای نیست که انسان دوستانه بدون اینکه در پس زمینه بخواد هدف خودش رو جلو ببره و از شما سو استفاده کننه و در اصل شما رو برای خودش بخره به شما سرویس بده. به هیچ رسانه ای اعتماد نکنین و سعی کنین که همیشه یک قدم جلوتر ازشون باشین . توی این دنیایی که انسان به اوح شقاوت خودش رسیده اعتماد کردن به هر خبرنگار و خبرگزاری ای اشتباه محضه . می مونن خبرنگار های با شرافت و با وجدان که یا صداشون شنیده نمیشه یا بماند ....

جالب بود ممنون بابت وقتتون
خواهش می کنم بهار . مرسی که خوندی
یه روزی به صورت مجازی فعالیت کردن و محتوا و خبر بتولید کردن خودش کار سختی بود ولی الان از بچه ۷ ساله گرفته تا پیرمرد ۹۰ ساله میتونه یه کانال تلگرام بزنه و محتوا تولید کنه و بشه یه منبع خبری ، این خودش به نظرم یه معضل بزرگ شده و ما رو در بمباران اخبار و روابط و ... قرار داده و تشخیص محتوای خوب از بد رو سخت کرده و مشکل دیگه اینکه مطالب در این رسانه ها به صورت کوتاه و تلگرافی بیان میشن و دیگه آدما به ندرت به خودشون زحمت میدن یه مطلب طولانی رو بخونن و عمیق بشن...

یه بار از دوستی پرسیدم بین این همه سایت خبری کدوم یکی به نظرت بی طرفه؟ به من جواب داد هیچکدوم! رسانه ی بیطرف اصلا وجود نداره ! رسانه ای که بی طرف باشه اصلا زنده نمیمونه ، اصلا مگه ما آدم  کاملا بی طرف و راستگو داریم که رسانه بی طرف و راستگو داشته باشیم؟؟
بهترین کار همونطور که گفتی خوندن مطالب از چند رسانه با سمت و سوی متفاوت و نتیجه گیری بر اساس منطق هست تا اجازه ندیم مارو بدوشن و ازمون سو استفاده کنن.

مطلب خیلی خوب و مفیدی بود ، ممنون.

دقیقا به نکات بسیار قابل تاملی در جهت تکمیل پست من اشاره کردی . دقیقا همینطوره . این روزها رسانه ساختن خیلی خیلی ساده شده و به قول خودت در نهایت یک صفحه اینستاگرام و یا یک وبسایت حیلی ساده است . زیاد بودنشون هم باعث سردرگمی میشه و همین زیاد بودنه که آدما نمی تونن خبرها رو راستی آزمایی کنن و در نهایت داریم می بینیم که تمام تایم به خواندن دیتای ورودی می گذره .
هیچ هیچ هیچ رسانه بی طرفی این روزها وجود نداره و اکثرا رسانه هایی که اعلام بی طرفی می کنن متاسفانه اسپانسرهای پنهانی دارن که قرار نیست اسمشون برده بشه ولی در نهایت اون اسپانسرها خط مشی اصلی رو مشخص می کنن و می گنن برای چه مخاطب و چه  نو تفکراتی مجتوا ساخته بشه تا بتونه افکار رو عوض کنه . متتاسفانه همه همه همه رسانه ها از نجاست هم نجس تر شدند . توییت های سفارشی و پولی شما از هر اسپانسر موید همین موضوعه .  میشه کاملا متوجه شد که هر کسی با هر روشی مشغول جمع کردن مخاطب و درنهایت گرفتن هزینه برای القای اون تفکرات یا اون رویه فکریه و کاشتن انواع تفکرات و جریان بخشیدن به توده مردم .
برای اینکه توده نبود هم پیشنهادات گذری ای دادم .
این روزها سواد رسانه ای هم جزو سواد به حساب می آد و همه باید بدونن که هیچ هیچ هیچ هیچ رسانه ای قابل اعتماد نیست !
موضوعیه که مدت‌هاس تو ذهنم بود بیشتر بنویسم درباره‌ش. و واقعا چیز مهمیه.
گاهی شده اومدم در جواب یه خبری که دوستان تو گروهی فرستادن، گفتم جای دیگه خوندمش فلان طور نوشته بود. و همیشه پیش خودم -و گاهی هم خطاب به اونا- گفتم کاش این برداشتو نکنن که خواستم باشون مخالفت کنم. فقط خواستم بگم یه خبر ممکنه ده جور روایت بشه و هیچ‌کدوم عین حقیقت نباشن. یا میانگین‌شون چیزی باشه که واقعا اتفاق افتاده!
دقیقا این ها یک قسمت از بازی هاییه که رسانه ها می کنن . هیچ رسانه ای امروز شفاف و واضج و بی طرف و راستگو و قابل اعتماد نیست . تنها موضوع قابل اعتماد ذهن و سواد و تفکرات ماست .
این روزها نمیشه به رسانه ها و سایت ها اعتماد کرد چون همیشه تا بوده همین بوده که توده رو گوسفند ببینند و در نقش هدایت کردنشون ظاهر بشن . یعنی چوپان که اسپانسره با چوب که رسانه است گوسفندها که توده مردمن رو به چراگاه مورد نظر که هدف خاص چوپانه (مزرعه دشمن چوپان برای خسارت زدن به طور مثال) حرکت میده .
این حرکت انقدر دقیق و مهندسی شده انجام میشه که تشخیصش خیلی خیلی سخت میشه
برای همین گزینه درست اعتماد نکردن به هیچ هیچ هیچ کس و هیچ هیچ هیچ رسانه ایه .
اخبار نبین

نه می بینم و نه اعتماد دارم به هیچ منبع خبری
مدت هاست نه اخبار گوش میدم، نه سریال میبینم، نه برنامه های دیگه تلویزیون.
گاهگداری فقط خندوانه میبینم که اون رو هم به خاطر تبلیغاتش سعی می کنم بعد از پخشش تو نت فقط بخشی که میخوام ببینم.
خیلی بده اینجوری بازی خوردن ...
حیلی کار خوبی می کنی که دنبال نمی کنی . 
البته بستگی هم داره . آدم بهتره سریال هایی که واقعا یه چیزی به آدم می دن رو دنبال کنه . خوبه مفیده . ولی خب من خیلی وقته تلوزیون ندیدم!
هیچ تلوزیونی . کلا از دیدن تلوزیون لذت نمی برم چون تلوزیون این قابلیت رو نداره که شما انتخاب کنی چی ببینی . در اصل اونا انتخاب می کنن که چی پخش کنن و شما مجبور هستی که ببینی . خندوانه هم من سعی می کنم در یوتیوب بدون تبلیغاتش رو ببینم . خیلی توی وقت صرفه جویی میشه و از طرفی میشه قسمت های مزخرفش رو عقب جلو کرد و خیلی بیشتر توی وقت صرفه جویی می کنه ولی خب خیلی وقته خندوانه رو هم دنبال نمی کنم .
بد که فاجعه است . این روزها من به هیچ متنی اعتماد نمی کنم .
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۲:۲۸ دخـترکــِ بی نام :))
من دارم این شبکه های دیگر سمت راست وبتونو
نگاه میکنم با دهن باز
خخخخخخخ . چرا؟ جی شده؟
خوش اومدی عزیز :)))
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۲:۴۰ دخـترکــِ بی نام :))
اخه تموم نمیشدن هر چی 
می اومدم پایین 
ممنونم 
داشتن که خب دارم . مهم فعالیته و اینکه مورد توجه قرار بگیره که خب نمی گیره .
ولی خب دارم . دوست دارم بذارم تا کسی داشت و دوست داشت همدیگر رو داشته باشیم .
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۲:۴۴ دخـترکــِ بی نام :))
من فقط سه تا شو میشناسم چی ان خخ

می دونم تلگرام و اینستاگرام و وبلاگ رو می شناسی.
ولی خب توییتر هم یه شبکه ایه برای نوشتن پست های خیلی کوچیک و کم برای چند نفر. مثل وبلاگه ولی محدودیت داره زیاد نمی تونی پست بنویسی توش.
یوتیوب که میشه توش ویدیو دید . یعنی ویدیوهایی که آپلود می کنم اونجاست ـ مدتی هم هست آپلود نکردم چیزی.
دیسکورد که یه کاناله مخصوص گپ گروهی به صورت صدا یا نوشتاری که بیشتر قضیه گپ گروهی صداراش بود که من قرار دادمش اینجا
گودریدز شبک اجتماعی مخصوص کتابه . کتابی که می خونی رو میذاری .. که چقد خوندی و نظرت چیه . به کتاب خوندن و نظر بقیه نظر میدی و درنهایت توی پروفایلت نشون میدی چه کتابهایی رو خوندی .. دسته بندیشون می کنی و..
ویرگول هم یه سرویس وبلاگ اجتماعی آنلاینه که محتوا توش خیلی مهمه . نمیشه توش وبلاگ زد و راحت نوشت . ماهیت اجتماعی داره و محیطش یکم سر سنگینه . عضو شدن توش اوکیه و مطلب خوندن هم ولی برای اینکه توش بنویسی باید واقعا محتوا داشته باشی.
بقیشم که میدونی
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۲:۵۵ دخـترکــِ بی نام :))
شرمنده کردید کامل توضیح دادید
دستتون درد نکنه
برم عضو گودریدز و دیسکورد و ویرگول بشم
آره شبکه های خوبی ان . می تونی با دوست هات حرف بزنی و... یا کتاب اشتراک بذاری .
یا اگر می خوای یه چیزی به بقیه یاد بدی یا یه چیزی می دونی که خیلی جالبه و می خوای اشتراکش بذاری می تونی توی ویرگول عضو بشی و پست بنویسی . ولی پست های خیلی عادی که محتوا ندارن یا خیلی خیلی روز نوشت ساده ان توسط مخاطبانش گزارش میشن و ویرگول حذف می کنه.
مثل این می مونه وسط یه بحث جدی که همه دارن مثلا راجع به یه کتابی حرف میزنن یه هو بیای بگی راستی امروز آینه دستشوییمون خراب شده بود .
بشو خوشحال میشم داشته باشمت
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۳:۰۰ دخـترکــِ بی نام :))
برنامه های جالبی ان
دخترید؟
آره .. خیلی.
نه من پسرم :)
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۳:۰۲ دخـترکــِ بی نام :))
من اسمتونو داشتم میخوندم
عاتف،،گفتم حتما مخفف عاطفه س
اینجوری نوشته.
سوتی من 😣🙈🙈
به نام خدا .
درباره من نوشته شده . کامل هم هست :)) (شوخی)
من هاتف هستم . با اسم خودم هم می نویسم یعنی مستعار نیست.
خیلی خوش اومدی
پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ , ۲۳:۱۴ دخـترکــِ بی نام :))
میگه لیلی مرده یا زن
مصداق سوتی منه 😄
پیش میاد . اصلا جای نگرانی نیست :)
منم خیلی وقت ها فکر کردم یه بلاگر دختره ولی خب پسر بود
اوووف چقدر طولانی بود
به این فکر کردی یکم خلاصه تر بنویسی؟ :)))
جالب بود دقیقا اکثر رسانه ها بی طرف نیستن
ای بابا ...
مگه کتاب نمی خونی ؟
خب مطلبی که باید راجع به موضوعی توضیح بدی باید خب راجع بهش بنویسی . من مینیمال نویس نویستم که پست هام بیشتر از ۴ خط نشه .
باید عادت کنی وبلاگ بخونی و هرچقدر هم طولانی باشه خوبه که بخونی چون طولانی بودن یعنی اطلاعات بیشتر و ...
اما مرسی که خوندی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


راستی این رو هم بگم که اینجا به جز آدرس خودش از آدرس زیر هم در دسترسه :
blog.hatefix.ir
لینک‌های مفید و دوستان
تبلیغات
کریتیو کامنز و حق نشر
Creative Commons License
Designed By Erfan Powered by Bayan