هاتف

وبلاگ شخصی هاتف

دو نقد بر بیان

** دو پست در زمان کوتاه منتشر شده است. پست قبلی را از اینجا بخوانید

دوستی پستی رو مبنی بر یک چالشی که دکتر صفایی نژاد گذاشته مطرح نموده و پیشنهاداتی رو برای بیان نوشته بودند . دوست داشتید می توانید در این چالش شرکت کنید .

بسیار قبل تر زمانی که در وبلاگ اپیزود می نوشتم به کمک هامون عزیزم و یک مدتی هم با برادر گرامی یک پست بسیار طولانی مبنی بر اینکه امکانات خاصی باید به سرویس وبلاگ نویسی بیان اضافه بشود . بسیاری از این امکانات ایده های اولیه بودند که هنوز در بسیاری از سرویس ها وجود نداشت و تا آنجایی که امکانش وجود داشت هرچیزی که به عنوان یک شخص تجربه دار احساس می کردم سایت بلاگ به آن نیاز داره در آن پست نوشتم و خواستم اگر کسی امکان خاصی رو مد نظرش هست که در این نوشته نیست در قسمت نظرات اون رو بنویسه تا به لیست اضافه بشه . دوست داشتید این مطلب در این لینک هم موجود است .

همه بحث ها درمورد این موضوع است که یک سری امکانات به بیان اضافه شود ولی من نظری متفاوت از این موضوع دارم . چون علاقه ای ندارم که کاری رو دوبار انجام بدم (مخصوصا اگر انجام نشدنش تقصیر من نبوده) در این مطلب تصمیم دارم نقد بسیار بزرگی به سرویس بلاگ داشته باشم و بخوام که این دو امکان به طور کامل از سیستم حذف بشه .

الف . بلاگ برتر بیان


به هیچ عنوان دلیل وجودی وبلاگ‌های برتر رو نمی فهمم. به نظر من یک صفحه بی استفاده ایست که مشکلات زیاد فرهنگی رو در دنیای وبلاگ‌نویسی و وبلاگها کلید زده و ادامه می دهد. اگر بخواهیم دقیق تر به بلاگ بنگریم خواهیم دید که بلاگ تنها یک سرویس وبلاگ نویسی فارسی است. بلاگ که متعلق شرکت بیان است ( و ما به اختصار بلاگ بیان می نویسیمش ) یک آکادمی مانند آکادمی اسکار نیست . یک مرجع تخصصی علمی یا ادبی یا هرچیزی که متعلق به وبلاگ باشد نیست . بلاگ بیان مختصرا تنها یک سرویس فنی ایست که به مخاطبان خود این امکان را می دهد که بتوانند یک صفحه ای به اسم وبلاگ برای خودشان بسازند و مطالبی که احساس می کنند برای چند نفر مفید است را نوشته و منتشر کنند . پس یعنی بلاگ بیان صلاحیت این را ندارد که یک صفحه ای را منتشر و در آن اعلام نماید از چندین هزار وبلاگی که وجود دارد این صد نفر برترند . این صلاحیت رو چه آکادمی به بلاگ بیان داده است؟ به بررسی اشکالات این حرکت می پردازیم

۱. ایجاد خط میان وبلاگها

این صفحه در اصل یک خط بزرگ و پررنگی میان وبلاگ‌های برتر و مابقی وبلاگ‌ها می‌کشد و به افرادی که آشنایی زیادی با این فضا ندارند می قبولاند که در میان کلی وبلاگی که شاید بعضا سه روز هم نیست شروع کردند برای مثال وبلاگ آموزش پایه دوم و سوم ابتدایی یا وبلاگ اخبار پلیس+۱۰ برترن به نسبت وبلاگ گاه‌نوشت های یک نویسنده یا وبلاگ بلاگی از آن خود یا وبلاگ زمزمه های تنهایی . یعنی اولین باگ این صفحه باگ شناسایی است . قصدم از بیان این مساله این نیست که وبلاگ آموزش پایه دوم و سوم ابتدایی بده و به جایش باید بلاگی از آن خود آنجا بود برای مثال. من به طور با وجود همچین صفحه ای مخالفم. این خط و مرز رو ایجاد میکند که همه برترها را بخوانند و آنطور که باید بقیه دیده نشوند. از طرفی قانون نقض بی طرفی شبکه رو هم همراه دارد . یعنی شما به یک سری وبلاگ که بر حسب محاسبات عددی (در موارد بعد توضیح داده خواهد شد) آنها را برتر میدانید امکان دیده شدن در صفحه نخست رو دادید در صورتی که کلی از این وبلاگها چنین امکانی رو ندارند و در اصل در دیده شدن این لیست برتری دریافت کرده . برای شخصی که اولین بار به سایت بلاگ وارد شود این لینک را می بیند و صرفا همین وبلاگ ها را می خواند و تمام . وزنه عدالت کاملا از بین می رود

۲. باگ منطقی

چه دلیلی وجود دارد که ما اصلا بگوییم این وبلاگ برتر از مابقیست . این مساله یک باگ منطقی بزرگی دارد. فرض کنید سایت دانلود آخر هر سال ترک های برتر را در صفجه ای جداگانه نمایش دهد. کارهایی که به لحاظ فنی در یک سطح هستند اما به لحاظ سلیقه سلیقه افراد بیشتری همپوشانی دارد با آنها. این تنها این دیدگاه را به مخاطب میدهد که اینها برتر هستند و مابقی نابرترند. یعنی برچسب نابرتری نامریی پشت مابقی آثار قرار می گیرد. باگ منطقی اینجا پدیدار می شود . در مسابقات جام جهانی یک سری تیم بر حسب توانایی و آمادگی بدنی و استراتژی و چند صد عنصر و اصل دیگر کنار هم مسابقه می دهند و دست در دست دادن این عوامل و اصول در نهایت هر تیمی مجموع کارکردن این عناصرش با هم نتیجه بهتری بده در نهایت گل های بیشتری میزنه و گل های کمتری می خوره و در نهایت قهرمان میشه و میشه برترین تیم جهان. در دنیای وبلاگ ها شما همچین چیزی را ندارید چون بحث کاملا تخصصی و سلیقه تخصصی است . شما نمی توانید بگویید برای کسی که از آی تی می نویسد قدرت بدنی ۱۰ و برای کسی که از آشپزی می نویسد قدرت بدنی ۷ در نظر بگیریم و در نهایت مجموع اعداد قهرمان جام جهانی را مشخص کند. نوع کلی محتواها قابل رقابت با هم نیستند.

۳. باگ هدفی

هیچ وبلاگ نویسی به هدف برنده شدن نمی نویسد . پس عملا داشتن چنین لیستی اصلا برمبنای صحیحی نیست . یعنی شخصی که از اول سال تصمیم گرفته یه وبلاگی هم بنویسد برنده تر از شخصی است که در ماه هفتم این تصمیم را میگیرد . یعنی حتی شرایط این مسابقه هم برای همه برابر نیست .

۴. باگ زامبی ساز

این باگ که نتیجه باگ شماره ۱ است هم ایجاد می شود . وقتی که شما بی‌طرفی در شبکه رو نقض کردید و به یک لیست امکان دیده شدن بیشتر دادید یعنی مابقی سعی می کنند خودشان را به آن لیست برسانند . چون تجربه و اطلاعات کافی از دنیای وب فارسی ندارند ما با یک لشکر زامبی مواجه می شویم که همکاری ندارند و نهایت سعی شان این است که از بقیه فالو و کامنت و دیده شدن بگیرند تا در نهایت به آن لیست "لعنت" اضافه شوند تا بگویند ما برتر شدیم و برای خود یک احساس شعف گذری بخرند و در نهایت بیشتر دیده بشوند. همین در نهایت میشود مزاحمت های متعدد .

۵. باگ اعداد و ارقام

اگر قرار است این سرویس برحسب میزان لایک ها و میزان گرفتن نظرات و یا دادنش کار کند که واقعا تبدیل به یک جوک می شوند . فرض کنین من از اول سال میچرخم و در هر وبلاگی که وجود دارد سیصد تا کامنت هر روز قرار میدهم و می گویم بیا و یک عدد سلام در قسمت نظرات من بنویس. یعنی من به راحتی با یک کار جعلی رتبه یک بلاگهای برتر رو خواهم گرفت! یعنی مسئولین محترم بیان انقدر وقت دارند که بنشینند صد تا وبلاگ برتر رو نظراتشون رو بخوانند یا نظراتی را بخوانند که در بقیه وبلاگها دادند؟ پس دیگر اسمش نشد وبلاگ برتر . شاید بهتر باشه عنوانش را عوض کنیم و بگذاریم وبلاگ های پربازدید و پرفعالیت!

از طرفی موردی هست که در عدد قرارش نمی دهم ولی این صمیمیت میان وبلاگ نویسها را از بین برده و یک هژمونی به برترها و یک بی اعتماد بنفسی به نابرترها میدهد! همه فکر می کنند باید از کناری بزنن جلو و قرار نیست در یک محیط سالم مشغول تولید محتوا باشند . یعنی تولید محتوا از کار ذوقی تبدیل به کار عددی و تعدادی و ماشینی می شود . این ضربه بزرگی به تولید محتوای فارسی نه فقط یک سرویس وبلاگ نویسی خواهد بود . و چه بسا این هژمونی دادن به نفرات برتر باعث شده خیلی از نویسندگانی که در این لیست نیستند خسته بشوند و از پا بیفتند و ننویسند. چون شانسی را برای خودشان نمی بینند.

ب. امکان فالو کردن

فی‌الواقع امکان درجه یکیست ولی به خاطر یک باگ بزرگ تبدیل به یک زباله شده است . در همه سرویس ها این وجود دارد که شما خوراک وبلاگهایی که دوست دارید را در لیستی وارد می کنید و به محض بروز شدنشان می توانید مطالبشان را مطالعه کنید . اما کپی کردن این ایده و ایده فالو کردن در اینستاگرام این حرکت مزخرف را درست کرده .

از زمانی که این امکان آمد کاملا یادم هست که بسیاری از وبلاگ نویسان که شاید امروز برای خودشان هژمونی قایل باشند روزی با مزاحمت های مکرر قسمت نظرات رو اسپم می کردند که من را فالو کن تورا فالو کنم (دقیقا به مانند اینستاگرام) . در نهایت این فرهنگ بد جا افتاد کاملا باعث ایجاد مشکلات متعدد شد.

پیشنهاد من حذف این امکان نیست. اما بهتر است که این امکان دیگر با عدد و رقم کاری نداشته باشد. یعنی تغییر کاربری به یک خوراک خوان کوچک شود بدون هیچ اطلاعات اضافی ای. هیچ عددی هیچ جایی نمایش داده نشود . کسانی که ما را می خوانند را به ما نمایش بدهد اما از آنها آمار عددی منتشر نکند .اگر آن شخص تصمیم گرفت که ما نبینیم او ما را می خواند هم او را نبینیم . یعنی دیگه جمله ای با این شکل ۱۳ نفر تو را خاموش می خوانند وجود نداشته باشد . هیچ عددی . و صرفا وبلاگ نویسان به صورت خصوصی بی آنکه این اعداد در جایی دیده بشوند یا نمایش داده بشوند به خواندن هم بپردازند . اینگونه از امکان درست استفاده درستی صورت گرفته است . مورد دوم هم این هست که تنها یک پست از یک وبلاگ را نمایش ندهد . همه پست های آن وبلاگ را که جدید بوده اند نمایش بدهد . کارایی این امکان اینگونه بیشتر خواهد شد .

عدد داشتن باعث ایجاد مزاحمت و در نهایت باعث حساب کردن عددی وبلاگ ها خواهد شد که چه کسی چه میزان دنبال کننده دارد پس چقدر خوب یا بد است .

مخالفت نسرین عزیز در این پست نیز تایید بیشتری بر نوشته های من دارد

لینک مربوط به سایت صفایی نژاد باز نشد... من نتونستم وارد سایت بشم. 
لینک درسته
دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸ , ۱۵:۲۴ آسِمــــــــان .
راجع به مورد الف قبلا باهات بحث کردم و خیلی نظر خاصی ندارم
اما با قسمت ب موافقم. اینطوری که میگی خیلی بهتره. هرچند بعید میدونم کسی به نظرات کاربرای اینجا توجهی بکنه
مورد دوم باید خیلی بهتر بشه .
ممنونم از نظرت
واقعا انتخاب وبلاگ برتر بر اساس تعداد لایک و کامنتا انجام می‌شده؟ :) منم نظرم راجع بهش مثبت نبوده هیچ‌وقت ولی فک نمی‌کردم اینقدرم ابتدایی دیگه!
با مورد دوم هم موافقم. هرچند این اعداد همیشه وسوسه‌کننده‌ن!

بله متاسفانه . طبق چیزی که توی همون صفحه نوشته شده همه معیارها عددی و توسط سرور انتخاب میشه
به نظر من اصلا وجودش زیر سواله  . حتی اگر رو محتوا هم قضاوت بشه باز اصلا وجودش غیرمنطقیه
چیزی که توی پست‌های تو منو به وجد میاره، اینه که همیشه مسائل علمی و اغلب پیچیده رو خیلی ساده و همه فهم توضیح می‌دی و این برای منی که تخصصی در این زمینه ندارم همیشه جذاب بوده.
تشکر بابت این پست خوب.
نسرین آیا میدانی که همیشه به من و مطالب من لطف داشتی؟
تو خودت یکی از خوشقلم ها هستی و من واقعا لذت می برم از دیدت و چون خب حرفه ای هم در این زمینه فعالیت میکنی شاید دلیلش هم همین باشه .
با اینکه حرفهات کاملا از سر لطفه ولی ممنونم ... باعث افتخاره که من رو می خونی 
مرسی
بدترین قسمت بیان اینه که نمیشه از بلاگ بک آپ گرفت ...یادتونه چه بلایی سر بلاگفا اومد؟ اگر این بلا سر بیان بیاد هیچ چیزی از زندگیامون و خاطراتمون نمیمونه.من تو بلاگفا تا روز آخر بک آپ داشتم...
یه چیز خنده دارم بگم ... وبلاگ منو هیچ کس نمیخونه حتی کسایی که من دائم میخونمشون و براشون کامنت میزارم😑
آدرس نذاشتی بدونم کدوم بهاری
ولی اگر بهار بیانی من می خونمت .
برات فقط نظر نمی ذارم چون واقعا ندارم نظری .
ولی سعی می کنم من بعد داشته باشم
آره خیلی امکان مهمیه بک آپ گرفتن
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


راستی این رو هم بگم که اینجا به جز آدرس خودش از آدرس زیر هم در دسترسه :
blog.hatefix.ir
لینک‌های مفید و دوستان
تبلیغات
کریتیو کامنز و حق نشر
Creative Commons License
Designed By Erfan Powered by Bayan