هاتف

وبلاگ شخصی هاتف

پاچه‌خاری

هیچ وقت توی زندگیم انتخاب نکردم که برای به دست آوردن چیزهای پیش پا افتاده ای "پاچه‌خاری" کنم . شاید فکر کنید که کلمه پاچه‌خاری را اشتباه نوشتم . اگر اینطور فکر می‌کنید باید به شما بگویم که این بار این من نیستم که غلط املایی دارم ، چون املای درست کلمه هم همین پاچه‌خاری است . پاچه‌خاری به اصطلاح به تملق‌گویی و چاپلوسی گفته می‌شه که مخترع این کلمه برادران قاسم‌خانی (پیمان‌شون) در سریال پاورچین بودند . این کلمه اولین بار در این سریال برای چاپلوسی رییس استفاده شد و بعد وارد ادبیات و زبان فارسی شد و اصطلاحی شد برای اشخاص متملق و چاپلوس .

هیچ وقت من تحت هیچ شرایطی ، مخصوصا برای چیزهای بسیار کوچکی پاچه‌خاری نمی‌کنم . اگر فکر کنم که فلان نوشته بد بوده، همیشه بد بوده و است. اگر نظرم این باشد که فلان شخص آداب اجتماعی ندارد و من علاقه‌ای به داشتن ارتباط با ایشان را ندارم تا همیشه نظرم این شکلی است مگر آن آدم عوض بشود . اگر امری داشته باشم در نزد مثلا این شخص تحت هیچ شرایطی حاضر نیستم که تملق کنم که امرم رو مستجاب کنم . درون شخصیت من این اتفاق هرگز نیفتاده . یعنی به اصطلاح خودفروشی یا فکر فروشی یا شخصیت فروشی نمی‌کنم . شاید در مقابل کسانی که دوستم بوده‌آند یا حداقل من متوهم شده بودم که دوستم هستند و یا کسی که عاشقش هستم کمی غرورم را شکسته باشم اما همیشه سعی کردم پاچه‌خاری نکنم . مخصوصا برای چیز‌هایی که واقعا قیمتی ندارند.

اگر لازم است برای دیده شدن کسی را لینک کنم که از او متنفر هستم و ریا کنم و به او بگویم تو بهترین قلم دنیا را داری تا شاید منتی بر سر من حقیر نهاده و حالا نظرات من را تایید کند ، هرگز این کار را نکرده و لزوما ترجیح می‌دهم که همان در دیده نشدن خویش باقی بمانم . چون به نظر من ریا و درویی هم نوعی پاچه‌خاری و در اصل شخصیت فروشی ست . وقتی که من فکر می‌کنم این شخص به من بی احترامی کرده یا مثلا فلان کار را کرده یا نه اصلا من از شخصیت (این تیپ) آدم‌ها خوشم نمی‌آد پس دلیلی هم نمی‌بینم برای گرفتن سود،دیده شدن و یا حالا هرچیزی فکر و عقیده خودم رو به خودم بفروشم و کاری رو کنم که دوست ندارم . اگر من فکر می‌کنم فلان استریمر با ۱۰۰۰ عدد ویو ثابت آدم مزخرفی‌ست پس آدم مزخرفی‌ست . من هرگز ریا نمی‌کنم . با خودم نمی‌گویم که اگر برم دونیتش کنم و هندونه زیر بغلش بدم اسم منم بیاد شاید بتونم ۲۰ نفر رو به سمت خودم بکشانم .

شاید خیلی‌ها این رو سیاست بدونند و در دل خودشان آه و نفرین و تهوع نسبت برخی اشخاص و رفتارها و نوشته‌ها و آثار و حالا هرچیزی داشته باشند و در ظاهر حسابی هم قربان صدقه مورد بروند و کلی در استریمشان بخارانند(پاچه‌خاری) و یا در وبلاگ‌هایشان لینک کنند و یا در اینستاگرامشان استوری به اشتراک بگذارند و... .

من شخصیتم را و خودم را دوست دارم . من برای هرچیزی ، هرکاری را نمی‌کنم . من برای خودم عزت نفس قایلم و به نظر من هیچ چیزی ارزش فروختن عقیده را ندارد . حتی اگر کارمان گیر کرده در جایی که مجبوریم تظاهر کنیم ، من بی‌خیالش می‌شوم و می‌روم سراغ اتفاق دیگر . و در مورد این موضوع هرگز با خودم تعارف ندارم . وقتی که احساس کنم که احساسم در مورد فلان پستم خوب نیست، تعارفی ندارم باهاش. وقتی حس می‌کنم نظرم در مورد لینک کردن کسی خوب نیست، تعارفی ندارم . وقتی که فکر میکنم که دنبال کردن فلان آدم به سلیقه من جور نیست تعارف ندارم و هرچز پاچه‌خاری حتی خودم را هم نمی‌کنم . اگر از مرتضی پاشایی بدم آمده (که نیامده و این مثال است) الکی بعد از فوت فاز غم و اندوه برندارم که اگر بهم گفتند می‌توانی یک بیت از یکی از آهنگهایش را بخوانی یا نه اصلا اسم یکی از آهنگ‌هایش را هم بگویی بس است نتوانم . پاچه‌خاری نکنم چون مد شده و جریان شده . اگر از شخصیت کسی خوشم نیامده در جا خداحافظ. بدون هیچ تعارفی . آدم‌ها را دوست دارم . محبت می‌کنم . دوست دارم دوست داشته باشم (که ندارم) . اما تعارف ندارم و اصلا اهل هیچ پاچه‌خاری نیستم . این را اولا برای خودم نوشتم که یادم نرود که فردا خودم را شماتت کنم که وای اگر وبلاگ فلانی میرفتی یا در دایرکت فلانی برایش می‌خاراندی و یا پول به فلانی میدادی فلان می‌شد . یادم بیفتند که من شخصیت پاچه‌خار ندارم و تحت هیچ شرایطی دریوزگی نمی‌کنم حتی اگر به فقر مطلق برسم و یا هیچ کس من را نشناسد . و بعد به عزیزانی گفتم که چنین پیشنهاداتی را مطرح می‌کنند و یا در آینده قرار است مطرح کنند. من پاچه‌خار نیستم و شرایط بی‌پاچه‌خاری ام را حتی اگر در بدبختی است (که نیست) بیشتر دوست دارم . اگر اثر هنری کسی را قراره استفاده کنم ازش می‌خرم . پاچه‌خاری نمیکنم .

و درنهایت به عزیزانی که شاید فکر می‌کنند از راه پاچه‌خاری به جایی می‌رسند. زمانی از برخی میریخت . الان هرچقدر هم بخارانید تا حتی زخم هم بشود در این دیگ سر سگ هم نمی‌جوشد . اگر کسی قرار است کاری برایتان کند نیازی به تملق شما ندارد همانطور که شما ندارید و همانطور که من از آدم چاپلوس بدم می‌آید . اگر کسی چاپلوسی من را بکند برایش کاری نمی‌کنم چون میدانم چاپلوسی هیچ وقت حقیقت ندارد . هندوانه هاییست برای نوکری گرفتن . اگر قرار است کاری یا کمکی به کسی کنم می کنم . قرار هم نباشد نمی‌کنم . چاپلوسی کردن یا نکردن چیزی را تغییر نمی‌دهد.  کسی اگر کاری برایتان می‌کند یا کمکی می‌کند نیازی به تملق ندارد. اگر نیاز به تملق هست بدانید کننده نیست و از این اجاق دودی بلند نخواهد شد . و چه بسا هرچه آدم‌ها کوچکتر باشند تملق بیشتری می‌پذیرند و هرچه شخصیت و روحشان بزرگتر باشد از چاپلوسی متنفرند . نگفتم که روح بزرگی دارم اما این شخصیت را دارم که هم از چاپلوسی کردن متنفرم و نمیکنم و هم از چاپلوسی شدن . جایی ام بخارد خودم دست دارم . اگر قرار باشد کسی برایتان کاری کند می‌کند . پس بشینید و فکر کنید کجا پاچه‌خواری کردید . کجا کاری را کرده‌اید که دوست نداشتید . کجا جلو رفتید در حالی که نباید می‌رفتید. که را دونیت کردید که نباید می‌کردید. که را لینک کردید و حالتان خوب نیست . از چه کسی پست گذاشتید و حالتان بهم میخورد؟ درجا همه را حذف و خود خود خودتان باشید .

پاچه‌خواری جز خرد کردن خودتان و متوهم کردن کسانی که ارزش حتی متوهم شدن هم ندارند  هیچ آورد دیگری ندارد.

هر شخصیت بدی که داشته باشم، از اینکه یک پاچه‌خوار نیستم به خودم می‌بالم . اگر به کی گفتم عالی عالی بوده و اگر مزخرف بوده به رسم رعایت ادب چیزی نگفتم :)

نوشته ام زیاد شد ، مرسی که خواندید . بدهید پاچه‌هایتان را بخارانم :))))))

دقیقا و دقیقا و دقیقا

خیلی خوب شد همچین پستی نوشتی :)

واقعا نمیتونم درک کنم چطور یکنفر میتونه در همون دیدار اول بگه تو، نوشته‌ت و اثرت زیبایه و بیا ببین کار منم چقدر زیباست! :/

البته که یه لبخند بزنیم و از کنار پاچه خوار ها رد شویم :)

بهتره.

از این بدترهم هست
مثلا طرف میگه فلانی فلانه اینه اونه بده شته هرچی که هست ..
بعد میری میبینی رفته استریمش چنااااان میخارونه که اصلا انگار نه انگار
رفته نظر گذاشته چناااااااااااان می‌خارونه که انگار نه انگار.

سلام مشخص بود هنگام نوشتن ،  توپت خیلی پر بودا 😊

ولی حرفاتو قبول دارم ، البته فکر می کنم بعضی وقتا این پاچه خاری از رودربایستی هم میاد یعنی رومون نمیشه یه حرفایی رو بزنیم و طرف توهم برش می داره که کسیه !!

توپم پر نبود .
پاچه‌خار خیلی میبینم همه جا حالت تهوع میگیرم
ببین نگفتن حرفی لزوما پاچه‌خاری نیست و شاید رعایت ادبه ولی اینکه بری بخارونی براش بعد پشت سرش انقدر حرف بزنی اون ضایع است
یا برای کسی بخارونی که ارزشش رو نداشته باشه

اتفاقا اگه نظر من رو بخوای پاچه خاری درست تر از پاچ خواریه و شده یک خاری تو چشم ما مردم که اگه بلد نباشیمش از دنیا عقبیم :|

 

امیدوارم یه روز دنیایی رو ببینم که توش پاچه خاری(به نقل از هاتف :)) توش وجود نداشته باشه

اون روز نمیاد چون ظاهرا بعضی ها نمیخوان باور کنن از پاچه‌خاری چیزی گیرشون نمیاد

دقیقا نمی دونم این استریم کردن چیه؟ میشه توضیح بدی؟(حتی چند تا سایتو نگاه کردم ولی واقعا نفهمیدم چیه:| )

 

وقتی پاچه خواری کسیو میکنی داری بیشتر از اونچه که باید بهش جایگاه میدی. الکی بزرگش میکنی که مثلا کسیه. از اینکار متنفرم، الکی بزرگ کردن کسی. جوری طرفو بزرگش می کنن که هم خودشون گیر میفتن هم خود طرف تو توهمش گیر میفته:|

استریم به پخش زنده میگن
گیم استریمینگ هم به پخش زنده بازی کردن میگن . طرف بازی میکنه همون لحظه مانیتورش رو هم پخش زنده میکنه آدما بازی کردنش رو میبینن و حرفهاش و میشنون . نظر میدن و طرف در جا جواب میده و بازی میکنه و...
برای همین از آدم های پاچه‌خار بدم میاد .

چه بخواهید چه نخواهید نمی توانید پاچه های ما را بخارانید؛ بالاخره محرمی گفتند نامحرمی گفتند :دی

:)
والا این روزها خاراندن دیگر محرم و نامحرم ندارد . لا دست که داشته باشد هستند کسانی که زخم می‌کنند . خارش رو میگذرونند. کلا اهل خاراندن نیستم همانطور که در پست خوندی ولی اگر یک روز برنامه داشتم این کار رو کنم (که ندارم) سعی میکنم به عقاید خارش شونده احترام بذارم :))))))
مرسی مطالعه کردی :)

بسیار هم عالی (((:

خواهشمندم (:

قربان شما :)

من میخونمتون اما حال کامنت گذاشتن ندارم.

دروغ چرا انگیزه کافی برای گوش دادن هیچ پادکستی رو هم ندارم یعنی کلا پادکست ها رو گوش نمیکنم و این شامل تمام صفحات مجازیه. حتی شامل کتاب صوتی هم میشه.

مرسی بهار جان
والا پادکست‌های ما جایزه داره برای همین ممکنه از دست بدی جایزه ها رو :)
ولی اشکال نداره همین که اینجا رو میخونی لطف داری
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


راستی این رو هم بگم که اینجا به جز آدرس خودش از آدرس زیر هم در دسترسه :
blog.hatefix.ir
لینک‌های مفید و دوستان
تبلیغات
کریتیو کامنز و حق نشر
Creative Commons License
Designed By Erfan Powered by Bayan