سریال : زخم کاری (ایرانی)

نکته مهم : متن زیر ممکن است قسمتی از داستان را لو بدهد

قرار نیست قسمت آخر زخم کاری رو دانلود کنید . قراره در مورد این سریال کمی بنویسم . اگر بخوام یه امتیاز کلی به این سریال بدم ، قطعا امتیازم خوب نیست . یعنی حتی از نصف هم پایین‌تر خواهد بود . دلیلش رو می‌گم . سریال در ابتدا بسیار خوب و قدرتمند شروع شد . بازی خیلی خوبی که سیاوش طهمورث به نمایش گذاشت. آرام آرام داستان به زیبایی شکل گرفت . بازیگرها شاید بهترین خودشون رو ایفا می‌کردند. اما دو ستاره جدید حرفی برای گفتن نداشتن . بازی بسیار مقوا که باعث می‌شد دل رو بزنه . انگار که یک آدم عادی که تجربه‌ای در بازی نداره رو کارگردان آورده تا توی این سریال معرفی‌شون کنه . گرچه در ادامه داستان برعکس می‌شه.

مالک که مدتی پادوی حاج عمو بود و بعد اون رو می‌کشه و درنهایت زخم‌هایی بهشون می‌زنه که کاری بود . و درنهایت بهش زخمی میزنن که کاریه و شاید بشه گفت زخم آخری که زده شد یک زخم کاری بود . همانطور که گفتم بازی جواد عزتی در ابتدای سریال بسیار بی‌نقص بود . گرچه معتقدم در شنای پروانه بازی بسیار زیباتری رو به نمایش گذاشت (بعدا در مورد این هم توضیح خواهم داد) . روند داستان در نه تا ده قسمت اول بسیار کند و آهسته پیش می‌رفت و اینطور به نظر می‌رسید که حداقل با یک سریال ۴۵ قسمتی طرف هستیم و حالا حالا ها قرار نیست به پایان سریال برسیم. به طوری که وقتی نوشت قسمت ۱۵:آخرین قسمت ، شوکه شدیم که اصلا چطور می‌خواهد داستان را تمام کند؟؟ سریال تا قسمت ده واقعا حرفی برای گفتن داشت و شاید می‌شد رقیب خیلی خوبی برای  قورباعه باشد و اما اینطور نشد . ناگهان از قسمت ۱۰ آرام آرام داستان با یک پاشیدگی عجیبی روبرو شد و ساختارش را برهم زد . سریال واقعا ارزش پرمخاطب شدن در قسمت‌های ابتدایی را داشت . اما ناگهان در وسط‌ها خط داستان به صورت یک خط صاف درآمد و هیچ چیز خاصی نداشت و درنهایت در قسمت‌های پایانی با افت بسیار شدید روبرو شد . استفراغ‌های جواد عزتی این را در ذهن تبادر می‌کرد که شاید لیدی مبکث همان جواد عزتی باشد که از عذاب وجدان کارهایی که کرده نمی‌تواند به سادگی زندگی کند و دایم می‌ترسد . شاید در همین حد خلاقیت که درنهایت بدانیم لیدی مکبث در حقیقت همان سمیرا بود برای این سریال کافی بود. سریال در قسمت‌های آغازین حرف‌های زیادی برای گفتن داشت و بسیار جذاب و جالب بود و ناگهان در قسمت‌های پایانی درست وقتی که به آخرش می‌رسه و همه نمی‌کشن تمام شد . تدوین خوب نبود .قسمت تصادف سمیرا در یک کلام افتضاح بود . یعنی کار در حد کارهای ایرج ملکی پایین آمده بود . از کارگردان که ماجرای نیمروز را به آن تمیزی درآورده بود‌، واقعا چنین پایانی واقعا مضحک بود . ناگهان یک هو دختر مالک مرگ مغزی می‌شود و ناگهان مالک همه چیز را به میثم می‌سپارد و .... وقتی که می‌گم داستان ناگهان افت کرد دقیقا دارم از یک همچین چیزی صحبت می‌کنم . درنهایت فیلم می‌توانست در یک مجموعه ۵ قسمتی خلاصه شود و اصلا نیازی به آن پیچیدگی‌های ابتدای سریال نداشت وقتی که قرار بود به این شکل آبدوخیاری به پایان برسد. داستان فاز معنوی برداشت که مالک دختر ناصر را زد و دخترش خورد و چوب خدا صدا ندارد . برای همینه که می‌نویسم سریال ارزش دیدن ندارد و آنطور که در قسمت‌های آغازین شروع شد ، در قسمت‌های پایانی به اتمام نرسید و آبدوغ‌خیاری شد .  مالک به سادگی کشته شد و درنهایت سریال کاملا با ضعیف ترین احتمال به پایان رسید . و درنهایت امپراطوری به میثم رسید. بازی میثم در ابتدای سریال بسیار بد بود و در انتها آرام آرام داشت شخصیت شکل می‌گرفت و بازی میثم بهبود پیدا می‌کرد که سریال تمام شد! یعنی کارگردان نتوانسته از بازیگرانی که به عبارتی ستاره‌های جدید هستند بازی بکشد و آنها را بدرخشاند . بازی‌های دیگر بازیگران هم در ابتدای سریال بسیار عالی و در انتهای سریال گویی که مهدویان حسابی خسته شده باشد و کاری به بازیگرانش ندارد آرام آرام افت می‌کند و انگار بازیگران دیگر نایی ندارند و شاید وقتی فهمیدند پایان داستان این است دیگر خیلی برای بازی انرژی نمی‌گذارند. بازگشت ناصر می‌توانست داستان‌های زیادی را ایجاد کند. ولی درنهایت با همان جمله که پرونده شان باز است نشان داد که آن‌ها هم به سزای اعمالشان خواهند رسید.

سریال باگ‌های زیادی داشت که می‌توان گفت که رئال نیست. اینکه تو انقدر راحت بتوانی آدم بکشی و فرار کنی و راحت بتوانی مواد را گردن شخص دیگری بیندازی با پرداخت پول و یا ناگهان ۲۰ تا انبار لاستیک را به سادگی آتش بزنی و .. نمی‌گم نمی‌تواند وجود داشته باشد اما.. من حداقل نتوانستم انقدر ساده باور کنم. من نتوانستم باور کنم که به سادگی یک جسد از وان حمام پیدا می‌شود و پزشکی قانونی به سادگی اجازه می‌دهد جنازه دفن شود و درنهایت لیدی مکبث بومی مان کف حمام را از عذاب وجدان کشستن لرد بشوید تا خون را تمیز کند ! بومی کردن به نظر من همیشه جواب نمی‌دهد مگر بخوای اثر خارق‌العاده‌ای را پدید بیاوری.

در نهایت اصلا دیدن این فیلم را پیشنهاد نمی‌کنم. این فیلم دیدنش زمانی ارزش داشت که قسمت‌های بعد هنوز نیامده بود و هیچ کس نمی‌دانست که آخرش چه می‌شود . اما حالا که همه قسمت‌های آن آمده و می‌توان حسابی آن را مورد بررسی قرارداد به نظر من سریالی بود که می‌توانست به طلایی ترین آثار مهدویان تبدیل شود و اما نتوانست و درنهایت در همان جای خودش ماند و از آثار قبلی مهدویان جلو نزد! گرچه در ابتدای سریال انتظار داشتیم که با یک سریال عالی روبرو شویم . هرگز در هیچ جایی از زخم کاری ننوشته بودم چون می‌خواستم با دیدن آخرین قسمت ، قضاوت درست تری داشته باشم و درنهایت این شکلی نشود که در ابتدای زخم کاری در مورد آن بنویسم و تمجید کنم و در نهایت در قسمت‌های آخر از تمجید خود پشیمان شوم . سریال بدی نبود ولی پایان بدی داشت . داستان ناگهان ضعیف شد و بریده شد . شاید در زمان انتشار دیدنش جذاب بود اما در انتها نشان داد که همان کلیشه‌های سریال‌های ایرانیست . نوشتن این مطلب باعث نمی‌شود که ما آثار ایرانی را بکوبیم . به نظر من باید همه آثار را باید دید و به نظر من سینمای ایران دارد روز به روز بهتر می‌شود و پیشرفت می‌کند و این جای خوشحالی دارد. شاید به دلیل پیشرفت سینمای ایران است که به مهدویان بیش از حد داریم سخت می‌گیریم . سریال مهدویان بی‌شک از سریال‌های دیگری که درشبکه‌های نمایش خانگی درست شدند (مانند گیسو و آقازاده و امثالهم) بسیار بسیار جلوتر بود اما با آن شروع ، انتظار پایانی شگفت انگیز می‌رفت که میسر نشد و سریال خیلی سریع و شرحه شرحه جمع شد! درست مثل وقتی که به اوجش می‌رسد یه هو میگن بسه جمع کنین نمایش تمام شد !

داستان : ★★★★★★★★★★

جلوه‌های ویژه :★★★★★★★★★★

کارگردانی : ★★★★★★★★★★

بازی بازیگران: ★★★★★★★★★★

نمره: ★★★★★★★★★★

 

  • شنبه ۲۰ شهریور ۰۰
لیمو لیمو
من یادم نیست اخرین سریال ایرانی که دیدم چی بود!!
چرا یادمه، عاشقانه بود
از بعد اون دیگه پول و وقت و انرژیم رو صرف هیچ سریال و فیلم ایرانی نکردم راستش و به نظرم خیلی دارن لوس و سطحی میشن.
این زخم ایرانی رو دوتا از دوستام خیلییییییی پیشنهاد کردن و گفتن ببین حتما و متفاوته و فلان، الان که نقدت رو خوندم دیگه جوابشونو نمیدم :))))
مرسی که نوشتی.
این پروسه ی شروع پرقدرت و ادامه و پایان ضعیف خیلی وقته داره تو سینمای ایران دیده میشه، انگار که فیلمنامه نویس یه ایده خوبی صرفا داشته ولی نتونسته بسطش بده
سریال رو به نظرم ببین . بازی‌ها بسیار جذابه مخصوصا جواد عزتی . از بازی‌ها لذت می‌بری . ولی درنهایت دیگه خیلی داستان عرفانی شد و بهم خورد و یه هو تموم شد . پایانش خوب بود ولی خیلی باید بیشتر پرداخته میشد . انگار یه هو عوامل خسته شدن :)))
داستان اولش خیلی خیلی خیلی قوی داشت جلو می‌رفت و تقریبا قسمت‌های میانی داستان یه خط صاف حوصله‌سربر شد و بعد در قسمت‌های پایانی داستان شدیدا افت کرد.
فیلم ایرانی ببین. سریال ایرانی هم ببین. خیلی خوب دارن پیشرفت می‌کنن . نمیشه گفت مثل خارجیا شدن و یا به سطح هالیوود رسیدن ولی پیشرفت قابل توجه ای داشتن . فیلم‌های ایرانی خوبی هم درست شدن که به نظرم ارزش داره واقعا ببینی . یکیش قورباغه! فیلم‌های خوب ایرانی رو هم معرفی می کنم توی وبلاگم که ببینی .
این هم فقط ایراد فیلم‌نامه داشت وگرنه بازی ها خیلی تر تمیزه . پایانش بد نبود ولی انتظار نداشتیم یه هو از قسمت ۱۲ تا ۱۵ اینطوری سریع و ماستی جمعش کنه!
سریال و فیلم خوبم معرفی می‌کنم . من سلیقه‌ام توی فیلم خیلی خیلی خیلی خاصه و فیلمی رو واقعا تعریف می‌کنم که فکر می کنم حرفی برای گفتن داشته باشه .
مرسی از نظرت
لیمو لیمو
راستش بیشتر از اینکه منتظر باشم سریال ایرانی معرفی کنی دوست دارم فیلمهای انگلیسی زبان رو معرفی کنی :))
تا سه چهار ماه اینده که نمیتونم ولی بعدش حتما شروع میکنم میبینم پس خوبای ایرانی رو.دلم نمیخواد کامل ایزوله شم اما از تلف شدن وقتم هم میترسم.راه چاره ش هم همینه که قبل از انتخاب فیلم برم نقدهاشو بخونم

خواهش میکنم،مرسی از خودت
فیلم‌ های خوب خارجی هم دارم که معرفی کنم :)
یواش یواش . منم فرصت کنم و مجال پیدا کنم حتما در موردشون می نویسم . آدم همیشه نیاز به استراحت و انجام کارهای دیگه هم داره . خوبه که گاهی چیل کنه یه فیلمم ببینه :) برای همینه که من فیلم سعی میکنم هفته‌ای دوتاشو ببینم :)
laya
هممم من ندیدمش دارم فرندز می بینم D:
بسیار هم عالی 
آدم
از قسمت‌های اولش خیلی تعریفشو شنیدم میخواستم ببینم حیف شد پس،
از عاشقانه و آقازاده به بعد ایرانی ندیدم دیگه
بنظرم اینجا همیشه یه دستایی هست که اگه تک توک کاری داره به سمت موفقیت می‌ره جلوشونو بگیره:/
مرسی ازتون
دقیقا با نظرت موافقم دوست خوبم
مرسی اومدی و نظر دادی . ازت خیلی ممنونم
شبگرد
سریالهای ایرانی جدا از ضعفهای تکنیکی ... در فیلمنامه همگی بسیار فقیر هستند ... یک سوژه خوب به معنای فیلمنامه خوب نیست ....
با کلمه همگی موافق نیستم . سریال‌هایی با داستان خوب هم هستن. مثل قورباغه. اما باید گفت بیشترشون به لحاظ فیلمنامه ضعیف هستند
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan