چرا گوگل یک پیامرسان ندارد؟

نسخه اصلی این نوشته --> در این لینک می‌باشد

 

                                           

 

در این مطلب از وبلاگ هاتف قصد دارم بررسی کنم که چرا شرکتی به بزرگی گوگل که خود زیرمجموعه یک شرکت بزرگتر به نام آلفابت است یک پیامرسان ساده ندارد . تنها در چهار دلیل بسیار ساده ما امروزه یک پیامرسان قدرتمنی که صاحب آن سایت گوگل باشد نداریم . این‌ها صرفا تحلیل بنده از سایت گوگل و تاریخچه آن است که در نهایت به نتیجه رسیدم که چهار دلیل باعث شد که گوگل نتواند در زمینه پیامرسان‌ها قوی عمل کند و حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

در زمان مناسب نبود

گوگل همیشه از زمان عقب است . یک دیالوگ در مختارنامه بود که می‌گفت سلیمان همواره دو سه منزل از لشکر اصلی عقب تر است . یعنی نامبرده در زمان خودش نیست . این را می‌توان از شبکه اجتماعی گوگل پلاس متوجه شد . هنگامی که فیسبوک آمد و به قدرت بسیار زیادی رسید ، گوگل خودش شبکه اجتماعی اورکات را از زمان بسیار قدیم داشت! اما تصمیم گرفت که در مقابل فیسبوک قامت راست کند و رسما خودش را رقیب فیسبوک هم نامید! اما وقتی که توییتر بود ، فیسبوک بود ، مای‌اسپیس بود ، تامبلر بود و یوتیوب هم بود و کلی شبکه‌های اجتماعی دیگر هم بود ( مانند شبکه‌های اجتماعی داخلی کشورهای دیکتاتوری مثل چین و روسیه ) . پس اصلا داستان راه‌اندازی گوگل‌پلاس چه بود وقتی فیسبوک هنوز قدرت خودش را در سطح بالایی داشت؟ درست زمانی که اینستاگرام حسابی پا گرفت و آرام آرام همه داشتند از فیسبوک به سمت اینستاگرام می‌آمدند تازه گوگل یادش افتاده بود که باید یک شبکه اجتماعی بسازد! یعنی حتی اقبال به خود فیسبوک وقتی انقدر کم شد ، گوگل پلاس تازه به منزل ابتدایی فیسبوک رسید! پس مدیران گوگل کلا چند منزل عقب هستند! درست وقتی که تلگرام بود ، واتساپ بود ، لاین بود ، سیگنال بود ، کاکائوتاک بود ، بیتاک بود ، وی‌چت بود ، تانگو بود ، آقای گوگل تصمیم گرفت پیامرسان الو و دو را عرضه کند! همینقدر خنده دار! در حالی که خودش هنگ‌اوتس را داشت! آن هم نه یک اپلیکیشن پیامرسان بلکه دو اپلیکیشن که یکی برای چت و ویدیو و یکی برای مکالمه و چت بود.

 

نمی‌دانست چه می‌کند

شاید باورتان نشود ولی گوگل هیچ وقت نمی‌داند که چکار می‌کند! در حالی که اورکات را دارد ناگهان اورکات را می‌بندد! سپس گودر را که کلی کاربر از آن استفاده کرده‌اند می‌بندد . ناگهان وقتی فیسبوک به عرصه آمد گوگل پلاس عرضه می‌کند! درحالی که هنگ‌اوتس را دارد و به شدت اپ آشغالی است و کند ، نرم‌افزار پیام‌رسان الو را عرضه کرد که آن هم آشغال بود! سپس نرم افزار دو را عرضه کرد! گوگل کلی پروژه استارت زده و خاموش کرده که نشان دهنده این است که مدیران رده‌بالای گوگل دقیقا نمی‌دانند چه کار کنند و دایم با این اپلیکیشن‌های شکست خورده پول دور می‌ریزند . البته گوگل موتور جستجو و سرویس ایمیل بسیار موفقی دارد و تمامی توان و تمرکزش را بر روی آن قرار داده است . از طرفی اندروید و دیگر سرویس‌های سودده! وقتی که شما چند مغازه سود‌ده دارید خیلی بر روی مغازه‌های تازه تاسیس تان انرژی نمی‌گذارید و به سادگی آنها را افتتاح و پس از مدتی آن را می‌بندید!

 

وقتی بنز هست ، پیکان را عرضه کرد

وقتی که شبکه‌های اجتماعی بزرگ و قدرت‌مندی مانند فیسبوک دربازار بودند ، گوگل به تازگی گوگل‌پلاس را معرفی کرد که حتی نیمی از امکانات فیسبوک را نداشت! بسیار از فیسبوک عقب‌تر بود . یا بطور مثال وقتی که تلگرام قدرتمند در بازار بود (سال ۲۰۱۳) ، اپلیکیشن الو را به بازار عرضه کرد (سال ۲۰۱۶)! تلگرام سریع و امن بود در حالی که امنیت گوگل الو به شدت پایین بود! این اپلیکیشن به صورت پیشفرض پیام‌ها را رمزنگاری نمی‌کرد. یعنی رمزنگاری پیام‌ها به صورت پیشفرض خاموش بود! از طرفی تمامی مکالمات گوگل تاک (که همان هنگ اوتز شده است) را به این پیامرسان انتقال داده بود که انتقاد‌های زیادی را برانگیخت. وقتی که اپلیکیشن‌های پیامرسان بودند ، تازه وقتی که باز گوگل تصمیم گرفته بود گوگل‌تاک را ببندد و به هنگ‌اوتس انتقال دهد دوباره یک پیامرسان جدید تقریبا با همان امکانات ساده (شاید چند امکان بیشتر) شبیه به اپلیکیشن‌های قدیمی اش عرضه کرد. این نتوانست کاربران را مجاب کند که از تلگرام به الو کوچ کنند ، چون الو هیچ چیز تازه‌ای نداشت‌!

 

کارش کپی کردن بود

گوگل موتور جستجوی بسیار قوی دارد. سرویس پست الکترونیک بسیار قدرتمند دارد و چندین و چند ابزار و سرویس سودده دارد . اما همین سود ده بودن باعث شد که گوگل خیالش از درآمد راحت باشد و دایما مشغول تست و مسخره کردن کاربرها باشد . گوگل با وجود داشتن گوگل‌تاک و هنگ‌اوتس ، از روی تلگرام و واستاپ ، گوگل الو را کپی کرد . با وجود فیس‌بوک، گوگل پلاس را از روی فیسبوک کپی کرد و هیچ نوآوری جدی‌ای در آنها نداشت . از طرفی کلا گوگل در زمینه شبکه‌های اجتماعی جواب خود را پس داده است و دیگر کسی به سرویس اجتماعی که گوگل صاحب آن باشد اعتماد نمی‌کند چون می‌داند که بزودی مانند گوگل تاک ، گوگل اورکات ، گوگل پلاس ، گوگل ریدر (گودر) ،گوگل کروم اپس ، گوگل بوکمارس، انگولار جی اس ، گوگل پولی ، کوتاه‌کننده لینک گوگل ، گوگل لون ، گوگل تراستد کانتکت ، گوگل فابریک ، گوگل تریپ، گوگل مسیج سنتر ، گوگل اینباکس ، گوگل الو ، گوگل ریپلای ، گوگل ریولو ، گوگل فری‌بیس ، گوگل کد ، آی گوگل ،گوگل مییبو ، گوگل اسلاید (شبکه اجتماعی عکس محور مانند فیسبوک و مای‌اسپیس)  ، گوگل هلث ، گوگل باز (شبکه میکروبلاگینگ گوگل) ، گوگل نوت‌بوک ، گوگل هات پات ، گوگل پیج کریتور ، گوگل رایتلی ، گوگل Answer و.. بسته خواهد شد! ضمنا تعداد قابل توجهی از این اسامی کاملا کپی شده بودند و بعد مدتی شکست خورده و خاموش شدند! باید گوگل را امپراطور پروژه‌های شکست خورده نامید! این لیست بلندتر از چیزهایی است که نوشته شده است.

 

و جمع بندی

در نهایت به دلایلی که در بالا عرض شد شرکتی به بزرگی گوگل نتوانست یک پیامرسان قوی و بزرگی برای خودش داشته باشد. هنوز که هنوز است هنگ‌اوتس بدون هیچ‌گونه آپدیت و به مزخرفی تمام کار می‌کند . کلی محدودیت دارد و بهترین کاری که می‌کند ارسال و دریافت پیام است و بس! از طرفی شرکتی به بزرگی گوگل که سرویس‌های سودزا مانند جیمیل و موتورجستجویش دارد عملا نیازی به داشتن یک پیامرسان در بازار اینترنت ندارد و تجربه هم نشان داده که زیاد در زمینه پیامرسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی موفق نبوده است . پس تمرکزش را بر روی سرویس‌های سودزا می‌کند تا اینکه تمرکز بر روی کارهای بگذارد که در آنها فاجعه است . و شاید باید مسئولیت ساختن پیامرسان برای مردم دنیا را به شرکت‌هایی مانند تلگرام بسپارد . (البته نه واتساپ ، چون واتس‌آپ هم یک سرویس ضعیفی است)

  • دوشنبه ۱۰ آبان ۰۰
علیـــــ ََ
بسی جالب بود
:)
واقعا چرا این سئوال(تیتر مطلب) به ذهن من نرسیده بود :/
تا حالا اصلا به این سئوال فکر نکرده بودم :|
من خودم توی ذهنم همیشه این رو داشتم که گوگل اصلا تجربه و کارنامه خوبی توی سرویس‌های اجتماعی نداره  ولی خب نوشتم که اگر کسی سوالی داشت حدافل اون بدونه چرا
لیمو لیمو
هیچ وقت نتونستم با هنگ اوتس درست کار کنم نگو مشکل از من نبوده :))
ولی موافقم که با داشتن جیمیل و موتور جستجوش دیگه نیازی به پیام رسان نداره، البته با توجه به سرعت رشد دنیای این روزها شاید یه روزی همینا رو هم از دست بده
فکر می‌کنم گوگل توی این زمینه‌ها حسابی با دنیای روز درحال جلو آمدنه و یک شرکت پیشروست . اما توی شبکه‌های اجتماعی واقعا ضعیف بود و کلا بازار را از دست داد و بی‌خیال داستان شد .
این پست در وبلاگ من : hatefx.ir منتشر شده لیموی عزیز دوست داشتی از اونجا مقالات رو دنبال کن
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan