هاتف

وبلاگ شخصی هاتف

اتوبوس

شاید خوب نیست بعد از مدت ها نبودگی پست اولم رو در مورد اتوبوس بنویسم . اما خب این شاید اولین و به نوعی شروع نوشتن تجارب من از زندگی روزمره و مقایسه هایی است که در ذهنم پدید می آید . و برای شروع خواستم در مورد ساده ترین چیزی بنویسم که حتی ما در تهران پایتخت هم نداریم . امیدوارم که این پست رو دوست داشته باشید . و اگر احیانا از این پست خوشتان آمد می توانید لینک کوتاه آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد دهید تا بیشتر مطالعه نمایند . امیدوارم این شروع شروع خوبی باشه برای من و شما عزیزان .

مطلب بسیار زیاد می بود به همین علت آن را در ادامه مطلب گنحاندیم تا شما بتوانید آن را راحت تر مطالعه نمایید .

در حال رفتن بودم که تصمیم گرفتم برای وبلاگ پستی بگذارم که ناگهان دیدم بهانه خوبی به نام اتوبوس وجود دارد و می توانم از این مساله استفاده کنم و مشاهداتم را روی پست جدیدی روی وبلاگم بنگارم .. و حال مشغول نگاریدن هستم .. مشاهداتم را به صورت زیر در عنوان هایی مطرح می کنم . امیدوارم این تجربه خوبی باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.

بی سواد هستید ؟ باز هم می توانید از اتوبوس استفاده کنید.

تمامی اتوبوس های اینجا دارای شماره می باشند . اتوبوس های داخل شهری و مرکزی شماره تک رقمی و اتوبوس های منطقه ای دو رقمی و اتوبوس های بین شهری عددی سه رقمی دارند. اما چیزی که مهم است اگر حتی شما اعداد را هم متوجه نمی شوید و حتی اعداد انگلیسی را نیز متوجه نمی شوید در هر خط یک رنگ برای شما پیش بینی شده است . تنها کافیست رنگ تابلو اتوبوس مورد نظر خود را بدانید .

می دانند وقتتان با ارزش است

کلیه اتوبوس ها متصل به سیستم های کامپیوتری و ارتباطی هستند و کلیه حرکات و مسیر ها توسط یک اوپراتور مرکزی کنترل می شود. شما می توانید از حداکثر زمان استفاده کنید و سر زمان به قرار خود نیز برسید. تنها کافیست به سایت رسمی اتوبوس ها مراجعه نمایید و نام ایستگاه را وارد نمایید. سایت به شما خواهد گفت که اتوبوس مورد نظر شما دقیقا چند دقیقه دیگر در ایستگاه منتظر شماست. اگر زیادی روی این به وقت بودن حساس هستید می توانید با دریافت اپلیکیشن به راحتی محل دقیق اتوبوس را ببینید که در چه خیابانی و در چه ایستگاهی ایستاده .. آیا در حال حرکت است یا خیر. اگر موبایل ندارید تنها کافیست به ایستگاه مورد نظر رفته و در مانیتور ایستگاه مدت زمان رسیدن اتوبوس بعدی را مشاهده نمایید. وای .. برق رفت؟ اشکالی ندارد . تنها کافیست به کاغذ راهنمای اتوبوس که در ایستگاه نصب شده مراجعه نمایید. اتوبوس ها با مثبت و منفی دو دقیقه در زمان نوشته شده روی برد در ایستگاه حاضر خواهند شد.

دوچرخه سوار هستید هم باز می توانید اتوبوس سوار شوید

اگر تا ایستگاه مسیر طولانی وجود دارد می توانید به راحتی با دوچرخه تا ایستگاه رفته و سپس دوچرخه خود را به صورت موقت در پارک ایستگاه پارک کنید . نگران نباشید . اینجا دوجرخه ارزش دزدیده شدن را ندارد .

و اینک معلولان و افراد مشکل دار جامعه

در این کشور به معلولین احترام بسیار ویژه ای گذاشته میشود. به صورتی که به صورت قانون در آمده. تنها کافیست با ویلچر خود به ایستگاه مراجعه نمایید. اتوبوس برای شما کج شده و هم تراز زمین خواهد شد و شما می توانید با ویلچر به راحتی سوار اتوبوس شده و ویلچر خود را توسط صندلی های مخصوص ویلچر قفل کنید. اگر حامله هستید نگران نباشید. در اتوبوس صندلی های زردرنگی هست که نشستن آدم سالم در صورتی که یک فرد مشکل دار و یا حامله و یا مسن و.. در اتوبوس باشد به طور کامل ممنوع می باشد. یعنی اگر شما روی آن صندلی ها نشسته باشید و خانم حامله ای وارد شد باید از جای خود بلند شوید.

پول کاغذی ممنوع

در اتوبوس ها تنها شما باید با کارت های هوشمند سوار شوید . اگر کارتتان تمام شده نیازی نه پیاده شدن نیست. تنها کافیست اعلام کنید تا در داخل اتوبوس کارت شما شارژ شود. اما مجددا پول ممنوع است. باید حتما با کارت پرداخت شود و پولبه حساب اداره اتوبوس رانی واریز گردد تا حقوق کارمند و تعمیرات اتوبوس و بنزین و.. را پرداخت کند. در هر صورت پول ممنوع است . اما شما می توانید از کارت اتوبوس خود در مترو و قطار نیز استفاده کنید (برخی قطار های مجاز)

یک در برای ورود و دو در برای خروج

همیشه شما باید از در جلو که کنار راننده می باشد سوار شوید و از در های پشتی پیاده شوید. هیچ شخصی حق سوار شدن از درهای عقب را ندارد . و شما ابتدا باید کارت خود را بزنید و بعد وارد شوید. نه مانند اتوبوبس تهران که در هر در حسگر کارت وجود دارد و شما هنگام پیاده شدن باید ان را به دستگاه متصل کنید. ورود از درهای جلو و پیاده شدن از درهای عقب باعث نظم شده و خروج را آسان تر و میزان ایستادن اتوبوس را در ایستگاه مورد نظر کمتر می کند

همیشه آمار مسافران را دارند

در یک تابلو و در سیستمی میزان مسافرین داخل اتوبوس نمایش داده می شود. در صورتی که کل ضرفیت اتوبوس پر شده باشد راننده حق سوار کردن نفرات بیشتر را ندارد. و زمانی که در ایستگاه توقف کرد تنها در های عقب را باز می کند . حتی ممکن است در صورت تکمیل بودن ضرفیت در ایستگاه توقف نکند که علت این عدم توقف را می توانید در مورد بعد بخوانید. دقیقا مانند ایران که حتی مسافرین از در هم آویزان می شوند. به محض تکمیل ضرفیت اتوبوس تنها درهای عقب خود را باز می کند که کسی حق سوار شدن را ندارد . البته ناوگان اتوبوس این کشور آنقدر پیشرفته است که به طور میانگین هر 10 دقیقه یک اتوبوس به ایستگاه می رسد . و امکان ندارد دو اتبوس همزمان به ایستگاه برسند

دکمه ایست و مانیتور

به محض ترک ایستگاه مورد نظر در مانیتور های داخل اتوبوس نام ایستگاه بعدی نمایش داده خواهد شد . و یک صدا می گوید .. بعدی .. ایستگاه به عنوان مثال شماره ده. و شما اگر قصد پیاده شدن را داشته باشید تنها کافیست روی دکمه های قرمزی که در میله ها تعبیه شده اند فشار داده تا راننده متوجه شود در ایستگاه بعدی اشخاصی قصد پیاده شدن دارند . و تنها کافیست یک بار فشار داده شود . روی مانیتور به محض فشار دکمه نمایش داده خواهد شد که خواهد ایستاد . و دیگر نیازی نیست شما دکمه را بفشارید. درصورتی که کسی دکمه را فشار ندهد و در ایستگاه مورد نظر هم فردی نا ایستاده باشد اتوبوس به حرکت خود ادامه داده و در ایستگاه توقف نمی کند . این امر برای صرفه جویی در وقت تعبیه شده است. در صورت اضافه اوردن وقت در ایستگاه مرکزی توقف بیشتری را خواهند تاشت تا مجددا سر موقع به ایستگاه مورد نظر برسند. و تمامی چیز ها حساب شده می باشد. در صورتی که اتوبوس پر باشد نیز اتوبوس در ایستگاه نخواهد ایستاد . ضمنا توجه داشته باشید که اتوبوس های بین شهری دارای وای فای رایگان می باشند و در صورت طولانی بودن مسیر نوشیدنی و نهار نیز به شما تعلق می گیرد.

کسی صندلی را نجوییده

اگر سوار اتوبوس شوید خواهید دید که تمامی صندلی ها و امکانات اتوبوس در سلامت کامل هستند. و نه کسی آنها را جویده و نه سربازی پرچم بیشعوری شهرش را بالا برده روی صندلی اتوبوس. تمامی اتوبوس ها به وسیله بیسیم متصل به هم و در انتها متصل به ایستگاه مرکزی هستند . درصورت مشاهده ایستگاه هایی که شیشه شان شکسته و یا مشکلاتی دارد بیسیم زده تا کارمندان مخصوص در دستور کار قرار داده و هرچه سریع تر به تعمیر و باز سازی مورد اقدام نمایند .

تمامی صندلی ها نرم و راحت بوده و حتی جا برای کالسکه کودک نیز موجود است.

دود .. نه

کلیه اتوبوس هایی که در این جا هستند با بایوگاز کار می کنند و از سوخت های فسیلی استفاده نمی کنند . شاید به همین علت است که آلودگی هوا این همه پایین است . در صورتی که در تهران سواری تک سرنشین بهتر از سوار شدن به اتوبوس است چون اتوبوس بیست برابر خودرو دود به هوا می فرستد ..

امیدوارم طولانی بودن مطلب شما را اذیت نکرده باشد. و آنقدر جالب بوده باشد که تا اینجای متن را خوانده باشید . از اینکه همراه من بودید صمیمانه تشکر می کنم و امیدوارم مطالب بهتری را به چالش بکشم .

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


راستی این رو هم بگم که اینجا به جز آدرس خودش از آدرس زیر هم در دسترسه :
blog.hatefix.ir
لینک‌های مفید و دوستان
تبلیغات
کریتیو کامنز و حق نشر
Creative Commons License
Designed By Erfan Powered by Bayan