نوروز ... نو روز .. سال نو ..

تعاریفی که شاید برای هر کسی می تونن متفاوت از نفر بعدی باشن . شاید بهتر بود که مثل همه و همیشه و روتین یه سال نو مبارک توی عنوان و یه عکس سبزه و یه سال نو مبارک به شما عزیزان تبریک می گفتم . نه از سر متفاوت بودن یا شاخ بودن ولی نمی خوام امسال ماسک به صورتم بزنم مثل هر سال . همیشه تصمیم اینکه چه درسته و چه غلط باعث شده چیزی باشم که دوست نداشتم .

سال نو شده و چشم بستن بهش کاری نبود که دوست داشتم انجام بدم ولی .. این بار می خوام متفاوت باشم . سال نو رو تسلیت بگم! فکر نکنید که باز فاز روشنفکری و زیر سوال بردن نوروزه . نوروز مراسم زیباییه . نو شدن سال و اینکه ما یک روزی رو بذاریم که هر سیصد و شصت و پنج روز یک بار (و هر چهار بار یک سیصد و شصت و شش روز ) رو جشن بگیریم و نو نوار بشیم . و در نهایت اسمش رو بذاریم یک سال . همه این ها برای من قابل احترام و عزیزن و چه خوب که باعث شادی بشن . اما نوروز برای خیلی ها دیگه نوروز نیست ..

برای پسری که توی غربته و وضعیت مالیش افتضاحه و دلتنگ خانواده است نوروز نیست .. برای مردی که زن و بچه اش رو در سانحه رانندگی چند سال پیش از دست داده دیگه نوروز نیست. برای دختر بابایی که باباش رو از دست داده دیگه نوروز نیست .. برای پسری که کل وجود و نفس و روح و زندگیش رو از دست داده و اون آدم برای همیشه ترکش کرده دیگه نوروز نیست . برای کسی که همه قسط هاش مونده و نداره حتی یک کیلو پسته بخره ببره برای زن و بچه اش دیگه نوروز نیست . برای جوونی که پولی وام گرفته و قرض کرده برای اینکه یه تجارتی راه بندازه و به خاطر شرایط گند اقتصادی کشور قسط هاش مونده و بزودی قراره زندان بیفته نوروز نیست . برای کسی که حسرت اینو داره بره رستوران یه کباب کوبیده با خانواده اش بخوره به خاطر قیمت گوشت دیگه نوروز نیست .. برای بیمار سرطانی روی تخت افتاده نوروز نیست . برای کسی که حسرت یه روز خوب تو زندگیشه نوروز نیست . برای آدم بیکاری که توی سن ۲۹ سالگی داره هنوز از نون باباش می خوره از حقوق بازنشستگی باباش نوروز نیست . برای راننده تاکسی که هشتش گرو نه اشه نوروز نیست . برای کسی که صبح تا شب توی آشغالا پلاستیک جمع می کنه نوروز نیست .. برای کسی که تازه گی ها عزیز از دست داده نوروز نیست.. برای کسی که پول نداره و وضعیتش خرابه نوروز نیست . برای کسی که دیگه هدفی توی زندگیش نمونده و بلاتکلیفه نوروز نیست .. برای کسی که سربازه و توی پادگان سر پست نگهبانیه نوروز نیست .. برای پیرزن یا پیرمرد توی آسایشگاه سالمندان نوروز نیست . برای زنی که هر روز از شوهرش کتک می خوره و امیدی نداره نوروز نیست . برای بچه ای که توی بهزیستی یچ کسی رو نداره و سال دیگه ۱۸ سالش میشه و باید آروم آروم به فکر خودش باشه نوروز نیست. برای مردی که ده ساله توی خونه خودش تنهاست نوروز نیست . برای کسی که نه هیچ خانواده ای براش مونده و نه هیچ دوستی دیگه نوروز نیست .. برای کسی که کل زندگیش رو باخته نوروز نیست .. برای کسی که برای ۱۰ میلیون بدهکاری زندانه و هیچ کسی رو نداره نوروز نیست .. برای خیلی ها ۱ فروردین هم یه روز لعنتی ایه ... مثل ۲۹ خرداد .. مثل ۱۲ مهر .. مثل ۱۹ بهمن .

فقط نوروز روزیه که باید خوشحال بود .. فرقش با ۲۹ خرداد اینه که درد ۱ فروردین بیشتره .. چون هست تا شاد بود .. چون هست تا نو شد .. چون باید اینطوری نبود ... نوروزی که نیست برای همه کسانی که درست در ساعت ۱ و ۲۸ دقیقه بامداد اشک از چشماشون در اومد و قلبشون فشرده شد مبارک .. برای همه کسایی که می دونن درد چیه و با درد زندگی کردن مبارک .. برای کسانی که چشم انتظار عزیزشونن مبارک .. برای کسایی که هیچ کسی یادشون نمی کنه و همه یادشون رفته .. مبارک .. همه کسانی که به خودشون میگن فقط امروز نیست و هر روزی شاد باشی نوروزه ولی حتی اون روز شاد هم تو طول سال براشون نمیاد مبارک ... برای کسانی که اونقدر خسته ان ... که نفس برای زندگیشون نمونده ..

دیگه نمی خوام از این نوروز شاد باشم . دیگه نمی خوام ماسک بزنم .. نوروز برای آدم بدشانسی مثل من هم مبارک ...